in ,

Evde Ayak Mantarı Tedavisi: Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Evde ayak mantarı tedavisi öncelikle kişilerin bireysel tedbirler almaları ile başlar. İleri safhalardaki mantar sorunları sözkonusu ise mutlaka bir hekime başvurmak gerekir. Doktor kontrolüne ek olarak alternatif tıbbi yöntemlere elbette başvurabilirsiniz. Ancak asıl olan hekim tavsiyesidir ve öncelikle hekimin tavsiye ettiği tedavi prosedürü izlenmelidir.

Ayak Mantarının Evde Tedavi Edilmesi Mümkün Mü?

Ayak mantarı nasıl geçer sorusu bir çok tıbbi tavsiye ile cevaplanabilir. Ancak ilaç destekli tavsiyeler yalnızca doktorlar tarafından verilmelidir. Bu hususa özen göstermeniz gerekir. Doktorunuz dışında hiç kimsenin tavsiyesi ile ilaç kullanmayınız.

Ancak, ayak mantarı sorununa çözüm bulabilmek için evde gerçekleştirebileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri de elbette söz konusudur. Kullandığınız ilaçlar varsa bu ilaçlarla etkileşimi olmayan yöntemlerle ayak mantarına çözüm olabilecek tedaviler geliştirebilirsiniz.

evde ayak mantar tedavisi

Evde Ayak Mantarı Tedavisi İçin Sarımsak Kürü

Ayak mantarı tedavisi zor bir süreç olsa da, sarımsak bu organizmaların yok olmasına yardımcı olabilir. Birkaç diş sarımsağı ezip, bir kaşık limon ve yarım çay bardağı zeytinyağı ile karıştırın. İçerisine 3 – 5 çay kaşığı rafine olmayan tuz katın. Yarım saat kadar bekledikten sonra bu karışımı ayağınıza uygulayın ve 30 – 40 dakika kadar bekleyin. Sürecin sonrasında ayaklarınızı doğal sabunla yıkayıp, çok iyi biçimde kurulayın. Bu işlemi 15 gün kadar sürdürün. Mantar etkinliğinde gözle görülür azalma ortaya çıkacaktır.

Tabii mantar etkinliğinin azalması veya yok olması, ayak mantarı tedavisi bitti demek değildir. Bunun ardından çok daha dikkatli olmalı, kaliteli ayakkabılar kullanmalı, ayaklarınızın çok uzun süre ayakkabı içinde kalmamasını sağlamalı, mümkünse her gün farklı bir ayakkabınızı kullanmalı ve çoraplarınızı mutlaka her gün değiştirmelisiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir