in ,

YapacağımYapacağım SevdimSevdim SevmedimSevmedim ŞaşırdımŞaşırdım BayıldımBayıldım GüldümGüldüm


Evde Ağda Yapımı Aşamaları ve Püf Noktaları

Evde ağda yapımı

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için  evde kolay, pratik ağda nasıl yapılır? Evde ağda yapımı sayesinde istenmeyen tüylerden sağlıklı ve doğal bir şekilde kurtulabilirsiniz. Peki ağda nasıl yapılır?  İşte, çok pratik şekilde hazırlayabileceğiniz evde ağda yapımı aşamaları.

ağda malzemeleri

Malzemeler

  • 2 su bardağı şeker
  • Yarım su bardağı su
  • 1 çay kaşığı kadar limon tuzu veya yarım limonun suyu

Evde Ağda Yapımı Aşamaları

1. Pişireceğiniz tencereye önce şeker ile suyu koyarak ocağa alın.

evde ağda yapımı

2. Kısık ayarda 8-10 dakika kadar karıştırarak şekeri suda eritin. Limon tuzunu da ekleyerek bir süre daha karıştırın.

ağda yapımı

3. Ağda kıvam aldığında ocaktan alın.

doğal ağda hazırlanışı

4. Macun halinde yapıştırıp çekme yöntemi ile veya ağda spatulası ile sürerek kullanabilirsiniz. Ağda spatulası ile sürerek kullanmak daha pratik olacaktır. Ancak macun haline getirip kullanmak isterseniz bir miktar soğuması için mutfak tezgahını hafifçe ıslatın ve ağdayı tezgaha akıtın. Birkaç dakika sonra ağdayı zeminden alın ve iki elinizle uzatıp tekrar katlayarak bir kaç dakika karıştırın.

5. Ağda yapacağınız bölgeye çok az bebek pudrası sürün. Bu sayede teninizde bulunan fazla yağ ve nem azalacak ve ağda uygulaması kolaylaşacaktır.

6. Ağdayı ister macun şeklinde ister spatula yardımı ile kullanın, ağdayı tüylerin çıkış yönüne doğru sürmeye özen gösterin.

7. Ağdayı sürdükten sonra ağdanın üzerine ağda bandını yapıştırıp birkaç kez bastırdıktan sonra tüylerin çıkış yönünün tersine doğru hızlı bir şekilde çekin.

8. İstenmeyen tüylerin tamamını alana kadar işlemi uygulayın.

ağda tarifi

9. İşlemi tamamladıktan sonra artan ağdanız varsa, daha sonra kullanmak için temiz ve kapaklı bir kaba boşaltarak buzdolabında muhafaza edebilir, kullanacağınız zaman mikrodalga fırında 10 saniye bekleterek ya da sıcak suyun içinde kabı ile bir süre tutmak kaydıyla yumuşatabilirsiniz.

Evde Ağda Yapımı Püf Noktaları

  • Ağdanız koyu bir kıvamda ise az miktarda sıcak su ekleyip incelterek istediğiniz kıvama getirebilirsiniz.
  • Gerekli olan ağda bandı ve ağda spatulası gibi malzemeleri kozmetik ürünler satan mağazalarda bulabilirsiniz.
  • Ağdayı hazırlamaya başlamadan önce bez ve spatulayı hazırlayın, aksi takdirde bez veya spatulayı temin etme aşamasında ağda sıcaklığını kaybedebilir.
  • Ağda çok sıcak olduğu takdirde cildinizin yanmasına sebep olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce sıcaklığını mutlaka kontrol edin.
  • Etkin bir uygulama için tüy uzunluğu önemlidir. Çok kısa olan tüyleri ağda ile almak mümkün olmayabilir. Tüylerin yarım cm. uzunluğunda olması idealdir.

ağda nasıl yapılı

  • Uygulama yapacağınız bölge için yeterli miktarda ağdayı kutudan alıp ısıtmanız hijyen için önemlidir. Artan ağdayı buzdolabında bekletip, tekrar kullanacağınızda mikrodalgada veya benmari usulü ısıtabilirsiniz.
  • Uygulama sonunda cildinizin yatışması ve pürüzsüzlüğünü uzun süre muhafaza edebilmesi için cildinizi bebe yağı veya uygun bir losyon ile nemlendirebilirsiniz. Alkol içeren kozmetiklerden bir kaç gün uzak durmanızın faydalı olabileceğini de hatırlatalım.

...

2 Yorum

Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir