in ,

SevdimSevdim SevmedimSevmedim GüldümGüldüm BayıldımBayıldım ŞaşırdımŞaşırdım YapacağımYapacağım


Evde Ağda Yapımı Aşamaları ve Püf Noktaları

Evde ağda yapımı

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için  evde kolay, pratik ağda nasıl yapılır? Evde ağda yapımı sayesinde istenmeyen tüylerden sağlıklı ve doğal bir şekilde kurtulabilirsiniz. Peki ağda nasıl yapılır?  İşte, çok pratik şekilde hazırlayabileceğiniz evde ağda yapımı aşamaları.

ağda malzemeleri

Evde Ağda Yapımı İçin Malzemeler

  • 2 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı kadar limon tuzu veya yarım limon

Evde Ağda Yapımı Aşamaları

1. Pişireceğiniz tencereye önce şeker ile suyu koyarak ocağa alın.

evde ağda yapımı

2. Kısık ayarda 8-10 dakika kadar karıştırarak şekeri suda eritin. Limon tuzunu da ekleyerek bir süre daha karıştırın.

ağda yapımı

3. Ağda kıvam aldığında ocaktan alın.

doğal ağda hazırlanışı

4. Macun halinde yapıştırıp çekme yöntemi ile veya ağda spatulası ile sürerek kullanabilirsiniz. Ağda spatulası ile sürerek kullanmak daha pratik olacaktır. Ancak macun haline getirip kullanmak isterseniz bir miktar soğuması için mutfak tezgahını hafifçe ıslatın ve ağdayı tezgaha akıtın. Birkaç dakika sonra ağdayı zeminden alın ve iki elinizle uzatıp tekrar katlayarak bir kaç kez karıştırın.

5. Ağdayı spatula ile yapacaksanız sıcaklığı kontrol etmek için spatula ile bir miktar alıp bileğinize veya bacağınıza damlatarak ısı kontrolü yapın. Teninizin dayanabileceği kadar sıcak olması uygun sıcaklık olacaktır.

6. Ağda yapacağınız bölgeye çok az bebek pudrası serpiştirin. Bu sayede teninizde bulunan fazla yağ ve nem azalacak ve ağda uygulaması kolaylaşacaktır.

7. Ağdayı ister macun şeklinde ister spatula yardımı ile kullanın, ağdanın tüylerin çıkış yönüne doğru sürülmesi gerekir.

8. Ağdayı sürdükten sonra ağdanın üzerine ağda bandını yapıştırıp birkaç kez bastırdıktan sonra tüylerin çıkış yönünün tersine doğru hızlı bir şekilde çekin.

9. İstenmeyen tüylerin tamamını alana kadar işlemi uygulayın.

ağda tarifi

10. İşlemi tamamladıktan sonra artan ağdanız varsa, daha sonra kullanmak için temiz ve kapaklı bir kaba boşaltarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Evde Ağda Yapımı Püf Noktaları

  • Ağdanız koyu bir kıvamda ise az miktarda sıcak su ekleyip incelterek istediğiniz kıvama getirebilirsiniz.
  • Gerekli olan ağda bandı ve ağda spatulası gibi malzemeleri kozmetik ürünler satan mağazalarda bulabilirsiniz.
  • Ağdayı hazırlamaya başlamadan önce bez ve spatulayı hazırlayın, aksi takdirde bez veya spatulayı temin etme aşamasında ağda sıcaklığını kaybedebilir.
  • Ağdayı kullanım aşamasına geçmeden önce sıcaklığını mutlaka kontrol edin. Çok sıcak ağda cildinizin yanmasına sebep olabilir, gereğinden soğuk da olmamasına dikkat edin.
  • Etkin bir uygulama için tüy uzunluğu önemlidir. Çok kısa olan kıllar için de ağda ile almak mümkün olmayabilir. Tüylerin yarım cm. uzunluğunda olması idealdir.

ağda nasıl yapılı

  • Uygulama yapacağınız miktar için yeterli miktarda ağdayı kutudan alıp ısıtmanız hijyen için önemlidir. Fazla kısmı buzdolabında bekletmeniz gerekir. Tekrar kullanacağınızda mikrodalgada veya benmari usulü ısıtabilirsiniz.
  • Uygulama sonunda ihtiyaç duyduğunuz temizliği yapabilirsiniz. Ardından cildinizin yatışması ve pürüzsüzlüğünü uzun süre muhafaza edebilmesi için cildinizi bebe yağı veya uygun bir losyon ile nemlendirmeli ve alkol içeren kozmetiklerden özellikle bir kaç gün uzak durmalısınız.
...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir