in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım

Eski Pantolondan Şort Yapımı

eski pantolondan şort nasıl yapılır

Eski pantolondan şort yapımı, hem yaratıcı hem de ekonomik bir fikir. Özellikle çok eskidiği halde, kumaşını ya da rengini çok beğendiğiniz için atmaya kıyamadığınız pantolonlarınızı şort haline getirip kullanabilirsiniz.

Özellikle anneler, çocuklarının dışarıda oynarken eskittiği, kazara yırttığı pantolonları atmak yerine değerlendirmek isterler. Bunu bazen yamayarak, bazen dikerek yaparlar ve artık bunlarla baş edemeyecek  duruma geldiklerinde ise yeniden değerlendirmek amacı ile yırtık yerinden keserek şort yaparlar. Şimdi size pratik bir yöntemle, eski pantolondan şort yapımı nasıl gerçekleştirilir, adım adım anlatalım.

Malzemeler

  • Yırtık yada eski bir pantolon
  • Makas
  • Mezura
  • Uygun renkte dikiş ipliği
  • Ev tipi dikiş makinası

Eski Pantolondan Şort Yapımı Uygulanışı

Pantolonunuzu paçalarını düzeltip üst üste gelecek  şekilde düzelterek işe başlıyoruz. Pantolon paçasının yırtık yerinden mezura ile ölçüp işaretliyoruz. Makas ile, işaretlediğimiz yerden kesiyoruz.

eski pantolondan şort yapımı

Makinamıza uygun renkte ipimizi takıyoruz ve düz dikiş ayarına getiriyoruz. Kestiğimiz yerden içeri doğru 1 santim  katlıyoruz ve elimizle düzgün olup olmadığını kontrol ediyoruz. Ardından bir kez daha katlıyoruz. Toplam iki kere katlamış oluyoruz. İki kez katlamamızın nedeni kumaş uçlarında bulunan kırıntıları saklamak ve paçanın daha tok durmasını sağlamaktır.

eski pantolonu şort yapma

Makinanın iğnesini kaldırarak paçamızı düzgün bir biçimde yerleştirip mandalı indirerek dikeceğimiz yeri sıkıştırıyoruz. Artık dikme işlemine başlayabiliriz. Düz bir biçimde dikişimizi dikip bitiriyoruz. Şortumuzu ütüleyerek kullanıma hazır hale getiriyoruz.

pantolondan şort yapımı

Güle güle kullanmanız dileği ile…

eski pantolondan şort nasıl yapılır

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.