in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım

Erkek Ev Botu Yapımı: El Örgüsü Bot Modeli

Ev botu örgüsü

Erkek ev botu yapımı düşünülenden çok daha kolay. Bu ev botunu yeğenim için ördüm, çok severek giydi ve önümüzdeki kış için bir tane daha sipariş verdi. Sizlerin de beğeneceğinizi umuyorum.

erkek ev botu yapımı

Erkek Ev Botu Yapımı: Örgünün Kurulumu (38-39 Numara İçin)

Patik ipi ve 4 numara şiş kullanacağız.

Patik ipi ile 74 ilmek haroşa 6 diş örelim. 42 ilmek haroşa örelim (ön orta taraf için 10 ilmek, 2 yan içinde 32’ şer ilmek ayırmış olacağız) Şişimizin sol tarafında 32 ilmek kaldı. Buradan geri dönüp haroşa örmeye devam ediyoruz. 10 ilmek örelim, dönelim ilmeği örmeden alalım, 10 ilmek ile bir sonraki ilmeği birlikte alıyoruz ve dönüyoruz. İlk ilmeği örmeden alıyoruz ve örmeye devam ediyoruz. Ortada yine 10 tane ilmek olacak ve 2 yanda da 18’ er ilmek kalana kadar bu şekilde örmeye devam edelim. 18’ er ilmek olunca, sıra sonuna gidelim. Düz olarak 7 ilmek örelim, 2 ters, 3 düz, 2 ters örelim. (Yalancı saç örgü yapacağız, yanlara ve ortaya birer örnek olacak) 6 düz örelim. 2 ters, 3 düz, 2 ters örelim. 5 düz, 2 ters, 3 düz, 2 ters, 7 düz örelim. Tersleri ters, düzleri düz 3 sıra örelim.

Yine düz ilmekleri düz, ters ilmekleri ters öreceğiz. Sadece saç örgüleri oluşturacağız şimdi. Örnek yerine geldiğimizde 2 ilmek ters örüp, 3 ilmeğin tam ortasındaki ilmekten aşağıya doğru 3 ilmek sayıyoruz. 3 ilmeğe sağ şişimizi  batıyoruz ve 1 ilmek çıkartıyoruz, 3 düz örüyoruz ve 2 ters ilmekten önce yine sağ şişimizi aynı yere batıyoruz ve bir ilmek daha çıkartıyoruz. Ters ilmekleri ters, düz ilmekleri düz örüyoruz. Örnek yerine gelince yine aynı işlemleri yapıyoruz. Yine ters ilmekleri ters, düz ilmekleri düz örüyoruz. Örnek yerinde yine aynı işlemleri yaparak 2 tane ilmek çıkartıyoruz.

Arka sırada ters ilmekleri ters, düz ilmekleri düz olarak örüyoruz. Yalnız çıkarttığımız ilmekleri örmeden boş alıyoruz. Ön sıraya gelince boş aldığımız ilk ilmeği bir sonraki düz ilmekle bir, düz alalım, sondaki boş ilmeği 3. düz ilmekle bir alarak sıramızı örmeye devam ediyoruz. Arka sırayı, ters ilmekleri ters, düz ilmekleri düz olarak örelim. Tekrar ön sıraya döndüğümüzde, örneğimizi yeniden kuracağız. Tekrar her örnekte ikişer ilmek çıkaracağız.

Toplam 7 tane örnek yapalım, bir sıra gidelim, gelelim ve 4 diş haroşa yapalım ve keselim.

Ev Botu Tabanının Yapımı

10 ilmek kuralım. Haroşa örelim, 4-5 sıra ördükten sonra, sıra sonunda 1 ilmek arttıralım. 4 sıra sonra yine aynı tarafta sıra sonunda 1 ilmek daha örelim. Bu şekilde birkaç sırada 1 sıra sonunda, yine aynı yönde arttırmalar yapalım. İlmek sayımızı 15’e çıkaralım. 29 diş örelim ve her yandan birer birer sıra başında keselim. 8 ilmek kalana kadar keselim. 8 ilmek kalınca 8 ilmeği aynı sırada keselim.

Diğer botun tabanını botun üst kısmı ile birleştirirken, botun diğer teki olacağı için, arttırma yerleri ayağın iç tarafı, hiç arttırmadığımız tarafı dış tarafları olacak, buna dikkat ederek birleştirelim. Önce botumuzun arka birleştirmesini iğne ve patik ipi ile yapalım. Alt tabanı, bota birleştirmeyi de tığ ile dıştan sık iğne yaparsak, daha güzel bir görüntü elde edebiliriz.

İyi günlerde, sağlıkla kullanın.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.