in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım SevmedimSevmedim GüldümGüldüm ŞaşırdımŞaşırdım

Ebru Sanatı Nedir, Evde Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

ebru sanatı nedir

Bu yazımızda ebru sanatı nedir ve evde ebru sanatı nasıl yapılır adım adım anlatacağız.

Ebru sanatı nedir açıklamadan önce ünlü sanat tarihçilerinden Herbert Read’in sanatı nasıl tanımladığına bir bakalım. Read’e göre sanat “Hoşa giden biçimler yaratma çabasıdır.” Ebru sanatı bu çarpıcı tanımın tam karşılığını veren sanat dallarından biridir. 

Türklere has bir sanat olduğu iddia edilse de bu sanat dalı da diğer sanat dalları gibi evrenseldir. Güneşin doğudan yükselmesi gibi ebru sanatı doğudan yükselen bir sanattır. Kökleri 10.yy kadar dayanan bu sanatın İran kaynaklarında, Hindistan kökenli olduğu yazmaktadır. Bazı kaynaklar ise Türkistan’da ortaya çıkan bu sanatın Türkler tarafından Hindistan ve İran’a taşındığı yazılmaktadır. Avrupalılar ebru sanatı için Türk kâğıdı terimini kullanmışlardır.

ebru sanatı

Ebru Sanatı Nedir?

Ebru tatlı bir rüyadır. Ebru tekne içinde oluşturulan muhteşem görüntülerin kağıda aktarılmasıyla sihir gibi bir sanattır. Kitre kullanılarak yoğunlaştırılmış suyun üzerine, ebru sanatına uygun şekilde özel yapılmış boyalar ile oluşturulan desenlerin, kağıt üzerine aktarılması sonucunda ortaya çıkan bir desen ve süsleme sanatıdır. Geleneksel sanatlarımız içinde en çok rağbet edilen sanat çeşitlerinden biridir. Peki “kitre” nedir? Dediğinizi duyar gibiyiz! Kitre: Ebrunun suyu hazırlanırken musluk suyunun içine belli ölçülerde kitre konulur kitre kıvam artırıcıdır stabilizör ve emülgatördür gıda sektöründe de kullanılır geven otunun öz suyundan yapılır.

evde ebru sanatı nasıl yapılır

Ebru Çeşitleri Nelerdir?

Sanat, tarzdır, estetiktir. Türk sanatçılarda ebru sanatında çeşitli tarzlar geliştirmişlerdir. Battal ebru: ebru sanatının atası olan kabaca boya kümeleri desenlerinden oluşur. Gelgit ebru: iğne veya biz yardımıyla teknenin kenarlarına paralel olarak desenin çizilmesiyle oluşan desendir. Bülbül yuvası: Dıştan içe spiral şekillerden oluşur. Sal ebrusu: Geniş aralıklı gelgitlerle yapılır. Taraklı ebru: Battan desenlerin tarak yardımıyla şekillendirilmesidir. Hatip ebrusu: İç içe damlatılmış şekiller düşünün! Çiçek ebru: üstâd Necmeddin Okyay’ın geliştirdiği ebru çeşididir. Yaprak ve çiçeklerden oluşur. Ebru sanatının da kendi içerisinde farklı çeşitleri bulunduğunu öğrenmiş olduk.

Ebru Malzemeleri Nelerdir?

Ebru sanatına başlamadan önce bir sanat tarihi kitabı okudunuz. Sonra ebru sanatımızı araştırdınız, ebru çeşitlerini öğrendiniz. Şimdi geldik malzemeleri toplamaya. Malzemelerimiz su, boya, öd, fırça, tekne ve kâğıttan oluşur. Kâğıdın emici özelliği vardır, parlak olmayan kâğıtlar kullanılmalıdır. Ebru sanatının suyu özeldir: kireçsiz bir su olmalıdır. Musluk suyu kullanacaksanız uzun süre dinlendirmeniz gerekir. Suya kitre, boy tohumu, deniz kadayıfı ya da salep gibi suyu yoğunlaştıran doğal malzemeler koyarsınız.

ebru sanatı malzemeleri

Ebru için hazır boyalar satılıyor.  Ebru sanatında kullanılan boyalar, topraktan hazırlanmıştır. Topraklar, ezilmiş, elekle elenmiş ve suda süzülmüştür. Böylece kullanıma hazır hale gelmiştir. Günümüzde ise ezilmeye hazır, toz boyalar kullanılmaktadır. Öd: Sıklıkla büyükbaş hayvanların safra keselerinden yapılmaktadır. At kılından fırçada tercih edilen at kılları genellikle yaşça ilerlemiş atların kuyruklarından elde edilir. Ebru teknesi: İçerisine su ile karıştırılmış kitre konulan kaptır.

Evde Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

Heyecanlıyız! Malzemelerimiz hazır. Ve başlıyoruz: Teknemize 2 litre ve suyun içine de 2 çorba kaşığı kitre koyuyoruz. Çünkü kitre suyun kıvamını artıracak teknemizin içinde su ile boya dans edecektir. Teknemizdeki su karışımı 2 gün bekleyecek. Sonra bu karışımı tülbent ile süzeceğiz. Bu işlemi önceden yaparsanız 2 gün beklememiş olursunuz buradan bunu öğrenmiş oluyoruz. Moral bozmaya gerek yok!

Şimdi beklemiş olan suyun içine, öd ve toprak boyayı katıyoruz. Öyle bam diye boşaltmıyoruz. Ebru sanatı ince bir sanat fırça ile renkleri yayıyoruz. İstenilen renk karışımı oluştu biraz karıştıralım bahtımıza nasıl bir desen nasıl bir renk çıkacak? Tek seferde üzerine koyduğumuz kağıdı çekiyoruz! İşte sihirli bir sanat eseri! Boyalı kağıdı kurumaya bırakıyoruz. Her sanatta olduğu gibi ebru sanatında da kaliteli malzemeler kullanımı önemlidir. Malzemeden çalmak, malzemeden kısmak yok!.

evde ebru sanatı

Ebru sanatı nedir ve ebru sanatı ile ilgileniyorsanız bilmeniz gereken temel bilgileri bu yazımızda sizler için paylaştık. Düzenli olarak güncellenen içeriğimizi takip edin.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.