in ,

SevdimSevdim


Dudak Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

Dudak dolgusu hakkında

Dudaklarınız doğuştan ince olması ya da yaşınızın ilerlemesi ile giderek incelme sorununun ortaya çıkması sizi mutsuz ediyorsa, dudaklarınızın daha dolgun görünmesi için dudak estetiği yöntemlerinden en çok talep gören dudak dolgusu uygulamasına başvurmayı düşünüyor olabilirsiniz. Peki kararınızı kesinleştirmeden önce dudak dolgusu hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Dudak dolgusunda doğallık önemli mi?

Kesinlikle. Dudak estetiği ile dudaklarınızın dolgunluğunun, incelik ve kalınlığının yüzünüzün diğer öğeleri ile uyumlu olması sağlanmalıdır. Diğer bir değişle dudak estetiğine başvururken beklentiniz burnunuz, yanaklarınız, göz, kaş, çene ve dişleriniz ile  uyumlu ve orantılı dudaklara sahip olmak olmalıdır. Dolayısıyla yanlış uygulamalar sonucunda dudaklarınızın yapay, abartılı ve şişkin bir görüntüye sahip olmasına neden olabilecek tecrübesiz ve ünvanı belli olmayan kişilerden uzak durmalısınız. Bunun yerine işinin ehli, tecrübeli, uzman doktorlardan hizmet almalısınız.

Dudak dolgusunda kullanılan hyalüronik asit nedir?

Hyalüronik asit; halihazırda insan vücudunda bulunan ve cilt hücrelerimizin suyu tutmasını destekleyen bir maddedir. Dudak estetiğinde kullanıldığında su tutma özelliği ile dudağın dolgun bir hal almasını sağlar. Estetik uzmanların çoğu vücuttan doğal şekilde atılabilmesi nedeniyle bu enzimi kullanmayı tercih etmektedir.

Uygulama dudakta tam olarak nereye yapılmalıdır?

Güzel ve dolgun dudaklara sahip olunması için dudakların yalnızca kırmızı olan kısmının belirginleştirilmesi gerekir. Kırmızı kısım dışındaki bölümlere de uygulama yapılması gibi yanlış müdahaleler neticesinde, arı sokmuş gibi şişkin, itici ve doğal olmayan dudaklar ortaya çıkmaktadır.

Dudak dolgusu işlemi ne kadar sürer?

Dudak dolgusu işlemi 15 – 20 dakika kadar süren bir işlem gerektirir.

Dudak dolgusunda neden silikon kullanılamaz?

Meme estetiğinde kullanılan silikon kese içine konulmaktadır. Bu silikonlar büyük yapılıdır, bu nedenle çevredeki dokulara herhangi bir zarar vermezler. Dudak estetiğinde silikonun kese içinde uygulanması mümkün değildir ve silikon ancak iğne ile uygulanması söz konusu olabilir. Ancak bu durumda silikonun dudağa iğne ile enjekte edilebilmesi için bazı katkı maddelerinin kullanılması gerekecektir. Bu katkı maddeleri uygulanan bölge dışında istenmeyen bölgelere yayılarak, çevre dokuların zarar görmesine neden olabilir.

Dudak kalınlaştırma için kişinin kendi dokusunun kullanılması sakıncalı mıdır?

Kişilerin kendi dokuları silikondan farklı olarak “canlı dokulardır” ve dudağa enjekte edildikten sonra  dudaklarda canlılıklarını korur, yaşamaya devam ederler. Bu nedenle dudakta silikon kullanımında karşılaşılan istenmeyen bölgelere yayılma riski meydana gelmez. Doku enjeksiyonu ile gerçekleştirilen dudak estetiğinin herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı gibi olumlu etkileri bulunur. Kişinin dudak bölgesinde eksilen dokuların yerine, kendi dokusunun konulması ile dudak bölgesinin sağlıklı ve estetik olması sağlanmaktadır.

Diş ve ağız yapısı dudak dolgusu başarısını etkileyen faktörler midir?

Evet kesinlikle. Ağız, diş ve dudak üçlüsünün birbirlerinden bağımsız düşünülmemesi gerekir. Bu nedenle dudak estetiği yaptırmak isteyen ama diş yapısında da sorun olan kişiler diş ve dudak estetiğini birarada yaptırmayı düşünebilirler.

Dudak dolgusu yapılırken acı hissedilir mi?

Dolgu yapılırken enzimlerin dudağa enjekte edilmesi sırasında acı hissedilir. Ancak bu acı dayanılmyacak boyutta olmadığı gibi işlemden önce kullanılan uyuşturucu krem ve iğneler acıyı en aza indirecektir.

Hyalüronik asit kullanılarak yapılan dolguların kalıcılık süresi ne kadardır?

Hyalüronik asit içeren dolguların kalıcılığı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak çoğunlukla bu süre  4 ay ile 1 yıl arasındadır.

Yapılan dolguyu beğenmediğiniz takdirde, işlemin geri dönüşü mümkün mü?

Evet, dudak dolgusu 5 dakika gibi kısa ir sürede yok edilebilir. Dolguyu yok eden enzimlerin dudağınıza enjekte edilmesi ile beğenmediğiniz dolglardan kurtulabilirsiniz.

Dolgu işleminden sonraki bir iki gün sizi neler bekliyor?

Dolgu işlemini yaptırdıktan sonraki ilk 24 saat süresince egzersiz ve spor yapmamalı, fazla hareketten kaçınmalısınız. Ayrıca makyaj yapmamanız da gerekir. Dolgu işlemi sonrası dudaklarınızda ve çevresinde çeşitli morluk ve şişlikler oluşma ihtimalini göz önünde bulundurarak işlem tarihini özel günlere yakın tarihlere denk getirmemeye çalışmalısınız.

Kimler dudak dolgusu yaptırmamalıdır?

Şeker hastaları, kalp ve böbrek hastalıkları olanlar, hamileler, süt veren anneler için dudak dolgusu önerilmez. Sağlığınız ile ilişkili her türlü işlemden önce olması gerektiği gibi, dudak dolgusu işleminden önce de sağlık kontrolünden geçmeniz en doğru karar olacaktır.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.