in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım


Doğal Görünümlü Bir Makyaj Nasıl Yapılır?

doğal makyaj nasıl yapılır

Son zamanlarda moda dünyası sadeleşerek daha doğal görünümlere doğru evrilirken; makyaj trendleri de bu akımdan nasibini aldı diyebiliriz. Özellikle ‘no make up’ trendi olarak da isimlendirilen ve yüzünüzde makyaj yokmuş hissi yaratan doğal makyaj uygulamaları; günlük hayattan tutun da özel gün ve davetlere kadar tercih edilen bir makyaj tekniği haline geldi. Peki, doğal görünümlü makyaj nasıl yapılır? Sade ve yüzünüzde yokmuş gibi duran bir makyaj için hangi ürünleri kullanmalısınız?

İşte size doğal makyaj nasıl yapılır sorusunun cevabı olacak altı ipucu…

1. Temiz Bir Cilt ve Nemlendirme

‘Doğal makyaj nasıl yapılır’ sorusuna cevap aramadan önce aslında her makyaj uygulaması için temel olan bir aşamadan bahsetmemiz gerekiyor. Cildinizi makyaja hazırlamak; güzel ve doğru bir makyajın olmazsa olmaz başlangıç kuralı diyebiliriz. Bunun için cildinizi temiz tutmalı ve düzenli aralıklar ile peeling yaparak cildinizi ölü hücrelerden arındırmalısınız. Makyajınızın güzel gözükmesi ve cildiniz için sağlıklı bir uygulama yapmak istiyorsanız sadece temiz bir cilt de yeterli olmuyor maalesef. Her makyaj öncesinde cildinizi düzgün bir şekilde nemlendirdiğinizden emin olmanız gerekiyor. Bunun için cilt tipinize uygun bir nemlendirici edinmeniz şart.

2. Taze Bir Cilt Görüntüsü

Son zamanlarda BB ve CC diyebileceğimiz; fondöten kadar yoğun olmayan ancak ciltteki kusurları ve renk eşitsizlikleri gideren ürünler oldukça favori. Eğer doğal gözüken, sade bir makyaj yapmak istiyorsanız bu ürünlerden tercih ederek hem cildinize yoğun ürünler kullanmamış olursunuz, hem de doğal ve fresh bir görüntü yakalayabilirsiniz. Özellikle içerisinde güneş koruma olan ürünleri tercih ederseniz; ekstra olarak güneş koruyucu kullanmanıza da gerek kalmaz, bu da aklınızda olsun
Tam da bu aşamada çoğu kişinin en çok şikâyetçi olduğu konulardan birisine değinmek lazım aslında; gözaltı morlukları. Eğer sizin de gözaltı morluklarınız ya da gözaltınızın daha koyu olması gibi şikâyetleriniz varsa gözaltınıza uygun bir kapatıcı uygulayabilirsiniz. Gözaltı kapatıcısını uygularken işin püf noktası; ürünü noktalar halinde uygulamak ve sonrasında mutlaka transparan bir pudra ve büyük başlıklı bir fırça yardımı ile kapatıcıyı göz altınıza sabitlemektir. Bu şekilde gözaltı kapatıcınızın hem tüm gün kalmasını sağlamış; hem de çizgi çizgi olan görüntüden kurtulmuş olursunuz.

3. Göz Makyajı

Eğer doğal bir makyaj yapmak istiyorsanız göz makyajınız da en az ten makyajınız kadar doğal gözükmelidir. Bu sebeple far uygulaması yaparken tercih edeceğiniz tonlar pastel renkte tonlar olmalıdır. Kullanacağınız farı göz kapağınızın üzerine fırça yardımı ile iyice dağıtıp gözünüzde yokmuş gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Hatta isterseniz far yerine son zamanlarda çok fazla trend olan tek ürünle makyajınızın neredeyse tamamını tamamlamanıza imkan sağlayan ürünlerden de kullanabilirsiniz. Krem allık formundaki bu ürünler hem yanaklara hem de göz üzerine hatta istenirse dudaklara da uygulanabiliyor, işte bu çok pratik değil mi?

4. Gözlerini Ortaya Çıkarmaktan Korkma

Doğal bir makyaj için hafif bir göz makyajı olmalıdır ancak hafif makyaj demek gözlerinizi ortaya çıkarmaktan çekinmelisiniz demek değildir. Far uygulamasını bitirince kirpik yapınıza uygun bir rimel ile gözlerinizi ve bakışlarınızı daha da belirgin hale getirmekten çekinmemelisiniz. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken nokta rimeli en fazla iki kat uygulamak olmalıdır. Aksi takdirde ‘yokmuş gibi duran’ makyaj fikrinden uzaklaşmış olabilirsiniz.

Tam da bu noktada yapmanı istediğimiz bir adım daha var; kaşlar. Kaşlarımız yüzümüzü ve ifademizi tamamen değiştirebilecek kadar ciddi bir etkiye sahip olduğundan makyaj uygulaması yaparken onları şekillendirmek de büyük önem taşır. Bunun için kaşları taramak (özellikle yukarı doğru) ve sabitleyici bir jel ile sabitlemek çok önemlidir.

5. Olmazsa Olmaz: Allık Uygulaması

Doğal bir makyaj yaparken kontör ve yüzünüzü boyutlandırma işlemleri bizce çok fazla kaçabilir ancak allık bu işin olmazsa olmazıdır. Yanaklarınıza hafif bir güneş ışıltısı ve canlılık katmak bizce bu makyajın en can alıcı noktalarından birisi. Hatta tam da bu noktada ‘abartılı mı olur acaba’ diye düşünmeden içerisinde ışıltılar olan allıklar bile tercih edebilirsiniz. Bu cildinizi daha sağlıklı ve daha canlı göstermeye yardımcı olacaktır.

6. Doğru Bir Ruj ile Makyajını Tamamla

Doğal makyaj uygulamasındaki son nokta ise kesinlikle doğru renkte seçilmiş bir rujdur. Bunun için doğal dudak rengine yakın olan tonlar sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Şeftali tonları, açık pembe ve gülkurusu gibi renkler ise işin içine biraz renk katmak isteyenler için bizce en güzel alternatiflerdir.

‘Doğal makyaj nasıl yapılır’ konusunda size belli başlı ipuçları vererek işin özünü anlatmaya çalıştık. Ne dersiniz, şimdi doğal ve sade bir makyaj yapmaya hazır mısınız?

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.