in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım

Dikişsiz Patik Nasıl Örülür?

dikişsiz patik yapımı

Bu yazımızda iki şişle dikişsiz patik örgüsü anlatımını paylaşıyoruz. Hiç dikiş yapmadan kolayca örülebilecek bu dikişsiz patik yapımı için adım adım aşamaları takip edebilirsiniz. İlmek sayısı azaltılarak aynı model daha küçük ayak numaraları veya çocuk ve bebekler için yapılabilir. İki şişle patik modeli arıyorsanız bu model sizin için uygun olacaktır. Patiklerin dikiş yerlerinden rahatsız olabilecek kişiler ve özellikle bebekler için anlatacağımız bu dikişsiz patik modeli çok rahat ve kullanışlı.

Bu patiğin yanlarına biz yıldız modeli ekledik. Arzu ederseniz modelsiz olarak, düz örgü ile de patiği örebilirsiniz. Bu patik örgüsü anlatımı 37 – 38 numara ayak için uygun olacaktır. Şiş numaranıza, ipin kalınlığına ve elinizin sıkılığına bağlı olarak patik ölçüsü değişebilir. Hazırsanız başlayalım ve dikişsiz patik nasıl örülür, hep beraber öğrenelim.

Dikişsiz Patik İçin Malzemeler

 • Orta kalınlıkta patiklik ip
 • 3,5 – 4 numara şiş

Dikişsiz Patik Yapılışı

 1. Şişe 46 ilmek atalım.
 2. 2 diş yani 4 sıra haroşa yapalım.
 3. 5. sıraya geldiğimizde ip geçirilecek deliği yapmak için; 2 ilmek düz örelim, 1 dolayalım, 1 keselim.  2 düz, 1 dola, 1 kes. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam edelim.
 4. 1 diş yani 2 sıra daha haroşa örelim ve modele başlayalım.
 5. Şu ana kadar 2 diş haroşa, delik açtığımız sıra ve 2 diş daha haroşa örmüş olduk.

Püf noktası:

Patiğe bilek kısmından başlayıp, yukarda anlattığımız 2 diş haroşa + delik açtığımız sıra + 2 diş daha haroşa ördükten sonra ortaya 4 ilmek ayırıyoruz. Ve her sıra ön yüzden giderken bu dört ilmeğin sağından ve solundan arttırma yapıyoruz. Yani 4 ilmeği yaptıktan sonra ikinci sırayı örerken, ilmeğe geldiğimizde bir sağından bir de solundan ilmek ekleyerek toplam 6 ilmek, daha sonraki sırada yine sağından ve solundan birer ilmek ekleyince bu kez 8 ilmek olacak şekilde, her sırada 2’şer arttırarak örüyoruz.

Dikişsiz patik

 1. Modelin kurulumuna başlıyoruz: İlk iki ilmeği düz örelim. Daha sonra gelen 3 ilmeği birlikte alıp, içinden 1 ilmek çıkaralım, ama sol şişten, içinden ilmek çıkardığımız 3 ilmeği bırakmayalım. Yani sol şişte 3 ilmek hala dururken o ilmeklerden sağ şişte 1 ilmek çıkaralım. Bunu yaptıktan sonra 1 dolayalım, yine sol şişteki aynı 3 ilmekten, 1 ilmek daha çıkaralım. Ve sol şişteki ilmekleri bırakalım. Böylece 3 ilmeğin içinden 3 ilmek çıkarmış oluyoruz.
 2. 1 düz örelim. Yine aynı şekilde 3 ilmeği alalım, bu 3 ilmekten sağ şişimizle 1 ilmek çıkaralım. İlmekleri sol şişimizden bırakmadan sağ şişimize 1 dolayalım ve yine aynı 3 ilmekten 1 ilmek daha çıkaralım. Tekrar 1 düz örüp yeniden aynı işlemleri sağ şişimizde 21 ilmek olana kadar devam ettirelim.
 3. Sağ şişte 21 ilmeğe ulaştıktan sonra patiğin ön kısmına denk gelen arttırma bölümünü yapacağız. 1 dolayalım, 4 düz örelim, 1 dolayalım.
 4. Arttırma bölümünü yaptıktan sonra, sıraya yine modelle devam ediyoruz. Yani yine bu kısıma 3 ilmekten 3 ilmek çıkarma işlemini gerçekleştiriyoruz.
 5. Sıraya 2 ilmek düz ile başlamıştık. Son 2 ilmeği yine düz örerek sırayı tamamlıyoruz

Püf Noktası

 • 1 dolayıp, 4 düz yaptığımız ve tekrar arttırdığımız bölüm, patiğimizin ön bölümünü oluşturuyor. Diğer modelli kısımlar ise patiğimizin yan kısımlarını oluşturuyor.
 • Eşit olması için ortadaki arttırmanın sağında ve solunda model olması gerekiyor. Yani arttırmadan hemen önce model olacak ve arttırma biter bitmez yine modelle başlayarak örülecek.
 • 21 ilmek sağ tarafta, ortada 4 ilmek ve 21 ilmek de sol tarafta olacak şekilde sıra tamamlanacak. Ortadaki arttırmalar yapılırken, kenarlardaki 21 ilmek olan modelli kısımlar, tabana kadar hiç değişmeyecek.
 1. Dikişsiz patik örgüsünün modeli kurduğumuz sırayı tamamladıktan sonra, arka yüzdeki sırayı tamamen düz örgü olarak örüyoruz. Sadece arttırma için dolanan ilmekleri farklı örmemiz gerekiyor. Çünkü bu ilmekler diğer ilmeklerle aynı şekilde örülürse modelde bir açıklık olur. Bu nedenle arttırma için dolanan ilmekleri diğer ilmeklere göre çapraz şekilde örüyoruz.
 2. Patiğin yine ön yüzüne geldik. Yıldız modelimizin ortaya çıkması için modelde çaprazlama yani kaydırma yaparak öreceğiz. Sırayla anlatalım: Diğer sırada düz ördüğümüz ilk 2 ilmeği yine düz örüyoruz. Daha sonra 3 ilmeğin içinden 3 ilmek çıkararak oluşturduğumuz 3’lü ilmeklere geliyoruz. Bu 3 lü ilmekten ilk 2’sini yine düz örüyoruz. 3’lünün son ilmeği + bu ilmekten sonra gelen doladığımız ilmek + bir sonraki 3’lünün birinci ilmeğini hep beraber alıp yine bu 3 ilmekten 3 ilmek çıkarma işlemini gerçekleştiriyoruz.
 3. Tekrar 1 ilmek düz yapıp, yine 3 ilmekten 3 ilmek çıkarma işlemini tekrarlıyoruz.
 4. Yine sağ şişte 21 ilmeğe ulaştığımızda, daha önce yaptığımız gibi, 1 dolayarak arttırma yapıyoruz, düz örüyoruz ve sol şişte 21 ilmek kaldığında 1 dolayarak arttırma işlemi yapıp, sol şişte kalan 21 ilmeğe modelimizle devam ediyoruz.
 5. Sıraya 4 düz ile başlamıştık, yine 4 düz ile tamamlıyoruz.
 6. Diğer sıraya geçiyoruz ve burundaki arttırmaya gelene kadar aynı şekilde arttırmalarımızı yaparak devam ediyoruz.
 7. Burun kısmına gelince arttırma işlemini bu kısımda da gerçekleştiriyoruz.dikişsiz patik nasıl örülür
 8. Burundaki arttırma ve bilekten sonra yaptığımız ön yüzdeki ilk arttırma işleminin her ikisi birden patiğin tabanına kadar devam ettireceğiz.örgü patik
 9. Burun kısmında ortaya 2 ilmek ayırıp, sağından ve solundan arttırma yapacağız. Tabana kadar 4 sıra gideceğiz ve bu 4 sırada da hem önde başladığımız ilk arttırmayı hem de burun bölgesinde başladığımız 2 arttırmayı ve yanlarda da modelimizi devam ettireceğiz.
 10. Burunda arttırma işlemine başladıktan sonra 5. sıraya geldiğimizde burun kısmından ilmek eksilterek kesme işlemi yapacağız. Bu aşamaya geldiğimizde patiğin ön, burun ve yandaki model kısımları tamamlanmış oluyor. Bu aşamada kesme işlemi yaparak tabanı oluşturmaya başlayacağız.
 11. Eksiltme işlemini yaparken burunda arttırma işlemine ilk başladığımızda ortada bıraktığımız 2 ilmekten birincisini örüyoruz. Sonra 3 ilmek daha örüyoruz, 4. Ve 5. ilmeği beraber alıyoruz. Böylece burundan tabanı oluşturacak 8 ilmek ayırmış oluyoruz ve sadece bu 8 ilmeği örerek her sıra dönüşü kese kese şişin iki tarafında kalan ilmekler bitene kadar topuğa kadar devam ediyoruz. Topuktan itibaren yine kesme işlemine devam ederek patiğin arka kısmını oluşturacağız.
 12. Bir önceki aşamada ön yüzde olduğumuz için düz ördük,  4. Ve 5. ilmeği birlikte aldıktan sonra örgünün diğer yüzünü yani tersini çeviriyoruz. Diğer tarafı keserek öreceğiz. Burada ilk ilmeği örmeden alalım. 8. ilmeğe kadar ters örgü yapalım. 8. ilmek ile 9. ilmeği birlikte alarak ilmek eksiltme yapalım. Tekrar örgünün diğer yüzünü çevirelim ve taban tamamlanana kadar yani topuk dönüşüne kadar ilmek eksiltmeye devam edelim. Bu dönüşe kadar şişimizde toplam 8 ilmek kalmış olacak.
 13. Dikişsiz patik ördüğümüz için tabandan topuk dönüşü yaparken tabanın kenarlara dikişsiz şekilde sabitlenmesi için kalan bu 8 ilmeğin ilk 7 sini düz örüyoruz, 8. Sini örmeden sağ şişe alıyoruz. Sağ şişi patiğin kenarındaki en yakın ilmeğe batırıp arkadan ilmeği çıkarıyoruz ve bir önceki örmediğimiz ilmeği bu yana şişi batırarak yaptığımız ilmeğin tepesinden atlatıyoruz. Yani örmediğimiz ilmeğin içinden geçmesi gerekiyor son ilmeğin ve sağ şişte kalması gerekiyor.
 14. Örgünün diğer tarafına geçelim. Aynı işlemi yaparak 8 ilmeği tamamlayalım. Böylece topuk köşesini dönmüş olacağız. Arka kısım tamamlanana kadar devam ediyoruz.iki şişle patik modeli
 15. Patiği arka kısmını tamamlarken yanlardaki haroşanın devamı olabilmesi için 2 sıra haroşa ile bitiriyoruz. Bu iki sırayı yaparken, esneme sorununa çözüm olarak, patiğe başlarken eklediğimiz deliklerden bu sıraya da eklemeyi unutmayın.  
 16. Dikişsiz patik örgümüz tamamlanmak üzere. Örgümüzü bir ters bir düz kapatma tekniği ile kapatıyoruz.  

Dikişsiz patik örgümüz hazır, iyi günlerde kullanın.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.