in ,

SevdimSevdim


Çocuklarda Obezite ve Nedenleri

çocuklarda obezite

Çocuklarda obezite, çağımızın en büyük sorunlarından biri… En temel ifadesiyle, vücut ağırlığında artış ve bu nedenle ortaya çıkan vücut yağı fazlalığı olarak tanımlanıyor. Obezite sorunu ise vücut ağırlığı değil, vücuttaki yağ dokusunun artışı. Yağ dokusu vücudun ana enerji deposu olarak biliniyor. Bu yağ dokusu ise harcanan enerji ile alınan yiyecek arasında dengesizlik olduğunda ortaya çıkıyor.

Çocuklarda Obezite Nedenleri Nelerdir?

Obezitenin çocuklarda görülme nedenleri hakkında farklı açıklamalar bulunmaktadır. Ancak ortak kanı obezitenin çok faktörlü bir sağlık problemi olduğudur. Bu faktörler arasında en çok endokrin, genetik, beslenmeye yönelik ve çevresel faktörler ve çocuğun bedensel aktivite miktarı öne çıkmaktadır. Bu faktörler arasında da beslenme ve fiziksel aktivitelerin yoğunluğu en belirgin etkenlerdir.

Çocukların yaşadığı obezite sorunu ergenlik dönemlerinde psikolojik travmalara yol açarak sorunun çözümünü zorlaştırabiliyor. Obez çocuklar kiloları sebebiyle akranlarının alayına maruz kalabiliyor. Takım oyunlarında fiziksel performans gösterememeleri onları asosyalliğe sürüklüyor ve bu durum çocuğun evde, tv veya bilgisayar başında daha fazla zaman harcamasına neden olarak obezite tedavisinde yol almaya engel teşkil edebiliyor.

Çocuklarda Beslenme ve Aktivite

Çocuklarda obezite belirtileri kısa süre içerisinde gözlemlenebiliyor. Beslenme konusunda en büyük rol aileye düşüyor. Ebeveynler ve çocukla zaman geçiren aile büyükleri kendi beslenme rutinlerini düzenlemeli. Ayrıca fiziksel aktiviteleriyle de çocuğa örnek olmaları gerekiyor. Yüksek yağ içeren abur cuburlar tüketmemek, fast-food türü besinleri çocuğa ödül olarak yansıtmamak ve çocuğun uyku kalitesini artırmak başlıca önlemler arasında yer alıyor.

Çocukların hem bugününü hem de gelecekteki sağlık durumlarını etkileyecek faydalı egzersizler yapmaları gerekiyor. Çok fazla TV seyretmek ise aktivite süresini kısıtlıyor. Ayrıca bu yüzden uzun saatler hareketsiz oturmak da metabolizma hızını yavaşlatıyor. Çocuklarda obezite, nadiren solunum problemlerine ya da ortopedik sorunlara da yol açabiliyor.

Çocuklarda Obezite Tedavisi

Bu süreçte bir uzmandan yardım almak şart. Diyetisyen, hekim ve hasta uyumlu bir süreçle ilerlemeli. Tedavide en büyük hedef, kilo kontrolünün sağlanması ve düzgün beslenmenin bir yaşam biçimi hâline getirilmesi. Günde en az yarım saat yürüme, bisiklete binme, ip atlama gibi hafif ve orta egzersizler öneriliyor. Az ve sık öğünlerle beslenme düzeni ise midede devamlı tokluk hissi sağlayarak mide hacmini küçültmeye yarıyor.

Obezite tedavisi için pek çok diyet önerilse de bunları bilinçsizce uygulamak büyük bir yanlış. Diyet her çocuğa özel hazırlanmalı ve çocuğun günlük rutini göz önünde bulundurulmalı. Bu noktada aileye büyük görev düşüyor. Diyet tedavisinde bir uzmandan yardım almak ve akabinde çocuğun diyeti mutlaka egzersizle birlikte sürdürdüğünden emin olmak gerekiyor.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.