in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım

Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirmek İçin Fikirler

evde çocuklar için etkinlikler

Merhaba anneler! Yarıyıl tatilinin yarısını neredeyse tamamladık. Çalışan bir anne olarak, bu tatil için çok fazla plan yapamadım. Hedefim 8 yaşındaki oğlumla tatil boyunca normalde yapabildiğimizden biraz daha fazla kitap okumak, deniz kenarı ya da parkta yürüyüş yapmak, birlikte oyun oynayıp, sohbet etmek, gülüp eğlenmek özetle olabildiğince kaliteli zaman geçirmek idi. Tatilin neredeyse yarısını tamamladığımız şu günlerde son durumumuz şu:

  • Gün içinde daha düzenli ve sağlıklı beslenildi
  • Arkadaşlarla görüşüldü, keyifli vakit geçirildi
  • Uzun süredir kutularında ilgi bekleyen oyuncakların gönlü alındı
  • Her biri 3- 5 dakikalık olsa da anne oğul sohbetleri yapıldı
  • 14 yaşındaki abi ile vakit geçirildi, minik tartışmalara rağmen keyifli oyunlar oynandı
  • Parkta ve deniz kenarında yürüyüş yapıldı

Bunlar tablonun olumlu ve güzel tarafları. Ama bir de olumsuz tarafı var ne yazık ki… Okul tatil değilken çok fazla fırsat ya da enerji bulamadığı için bilgisayar ya da telefon ile istediği kadar vakit geçiremeyen oğlum, tatil döneminde bilgisayarında normalde geçirdiğinden daha fazla vakit geçirmeye başladı. Çok afedersiniz tuvalete dahi telefon ile gitmeye başladığını gözlemlediğimde bilgisayar, tablet ve telefona sınır koymanın vakti geldiğini anladım.

“Yeter kapat artık şu bilgisayarı”, ya da “bırak elinden o telefonu” diye çığlıklar atmanın hiçbir işe yaramadığını bizzat tecrübe etmiş bir anne olarak, öncelikle oğluma kısaca tatil olmasının istediği kadar bilgisayarda vakit geçirmesi anlamına gelmediğini, normalde bilgisayarda geçirdiği vakitte biraz esneklik yapabileceğimi ama tamamen bu konuda özgür olmadığını hatırlattım. Tabi aynı durumda olan anneler bilir, çoğu zaman sadece konuşmak ve kuralları iletmek tek başına işe yaramaz. Bu nedenle çocuğumun kaliteli zaman geçirmesine yardımcı olacak, bilgisayar ve telefondan uzaklaşmasını sağlayacak keyifli çocuk etkinlikleri fikirleri bulmam gerektiğini hatırladım.

kaliteli zaman geçirmek

Küçük Çabalarla Büyük Sonuçlar

Hemen belirteyim, her zamanki gibi küçük çabalarımın dahi, büyük sonuçlar verdiğini gördüm. Biliyorum ki birçok anne çocuğunu bilgisayar ve telefondan uzaklaştırmakta büyük zorluklar yaşıyor. Ama en azından olabildiğince o vakti azaltmaya çalışmaktan ve bilgisayar ya da telefon olmadan da eğlenceli ve kaliteli zaman geçirebileceğini çocuklarımıza fark ettirmeye çalışmaktan asla vazgeçmemiz gerektiğini düşünüyorum.

kaliteli zaman

Bu yazımda da benim gibi düşünen ama ne yapsa da çocuğunu bilgisayardan uzaklaştırsa bilemeyen ya da ekonomik zorluklar nedeniyle kaliteli vakit için ortam yaratamadığını düşünen annelere ilham vermek istedim. Çocuklarımızın teknoloji bağımlısı olmamaları için gereken önlemleri uygulamak belki de düşündüğümüzden daha kolay. Belki de bize çok basit gelen bir adım, çocuğunuzla gerçekleştireceğiniz çok basit bir çocuk etkinliği bile olumlu sonuçlar verecektir. Yeter ki ne kadar basit olursa olsun olumlu adımlarımızın faydasına inanalım ve çocuğumuzu olumlu yaklaşımlarla kaliteli vakit geçirmeye yönlendirmekten vazgeçmeyelim.

çocuklarla kaliteli zaman

Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirmek İçin Çok Fazla Efor Gerekmiyor

Şimdi gelelim oğlumla gerçekleştirdiğimiz basit çocuk etkinliği projemize… Oğlumla birlikte park gezintimiz sırasında önce kim en güzel kozalakları bulacak yarışması yaptık. Beşer kozalak toplayacaktık. En düzgün ve büyük olan kozalakları bulan yarışmayı kazanacaktı. Bulduğumuz kozalakları bir araya getirip eşim ve büyük oğlumun oylamaları ile birinci ve ikinciyi belirledik. Bu kozalaklar oğlumun kütüphanesinde durmaya hak kazanan kozalaklar oldu. Ve son adım kozalakları sulu boya ile boyamak. Önce bir kat, kuruduktan sonra bir kat daha. Ben rengarenk yapmasını önerdim, ama o mavi istedi ve keyifle boyadı. “Mavi en güzel renk, gökyüzü ve deniz mavi olmasa dünyamız bu kadar güzel olmazdı.” dedi. Gözlerimin içine baktı onay bekler gibi, gülümsedim ben de ona, ve “masmavi bir geleceğin olsun” diye geçirdim içimden.

çocukla kaliteli zaman geçirmek

Tüm çocuklarımızın mutlu ve sağlıklı bir geleceği olması dileğiyle…

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.