in ,

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım


Ciltte Erken Yaşlanma Nedenleri, Belirtileri ve Önlemler

Erken yaşlanma nedenleri ve belirtileri

Yaşlanma doğal bir süreçtir ancak erken yaşlanma cildin yaşlanma sürecinin biyolojik değerinden, yani olması beklenen doğal sürecinden, daha hızlı yaşlanmasıdır. Bu yazımızda ciltte meydana gelen erken yaşlanma nedenleri, belirtileri ve alınabilecek önlemler hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarını paylaşacağız.

Erken yaşlanma nedenleri nelerdir ve nasıl önlenir?

Erken yaşlanma 20’li yaşlardan itibaren başlar. Ultraviyole ışınlara maruz kalma, yorgunluk, yetersiz uyku, aşırı karbonhidrat ve şeker tüketimi, stres, yeterince su içmeme ve sigara içme alışkanlığı gibi faktörler cildin erken yaşlanmasına neden olur. Erken yaşlanmaya engel olmak ya da cildin yaşlanma hızını yavaşlatmak için bu faktörlere dikkat ederek yaşam kalitesinin arttırılması gerekir.

Erken yaşlanma belirtilerine karşı neler yapılmalıdır?

Yaşlanma belirtileri 20’li yaşlardan itibaren ince kırışıklıklar ve yanaklarda hafif pigmentasyonlardan oluşan küçük hasarlar şeklinde görülür. 30’lu yaşlarda kırışıklıklar ve lekeler daha belirgin bir hal alır. Özellikle ilerleyen yaşlarda gündüz kremi olarak mutlaka SPF’li ürünler kullanılmalı ve ayrıca gece yatmadan önce anti aging bakımlar gerçekleştirilmelidir. 40’lı yaşlarda ise elastikiyet kaybı sorunu ortaya çıkar. Bu nedenle bu yaşlarda kolojene ve elastikiyete yardımcı daha yoğun anti aging içerikli kremler tercih edilmelidir.

Yaşlanmaya başlayan ciltte ne gibi değişiklikler gözlenir?

Yaşlanma belirtilerinin en önemlisi kırışıklıklardır. Ne yazık ki kırışıklıklar çok erken yaşlarda başlayabilir. Kasların aktif hareketleri ve güneşin zararlı ışınları kırışıklıkların en önde gelen nedenleridir. Bu nedenle kırışıklıkları önlemek için alabileceğiniz en önemli önlem güneş koruyucu kremler kullanmaktır. Yaşlanma belirtilerinden bir diğeri de ciltteki ton eşitsizliğidir. Bu da yine güneşin olumsuz etkilerinden biridir. Son olarak ciltteki elastikiyet ya da esneklik kaybı da yaşlanma belirtisidir. Bu sorunun temelinde de kolajen kaybı yer almaktadır.

Yüzde diğer bölgelerden daha çabuk yaşlanan bölgeler hangileridir?

Cildimizin diğer bölgelere göre en çabuk yaşlanma belirtisi gösteren bölgeleri güneşin dik ışıklarının ilk temas ettiği bölge olan alın ve hassas bir yapıya sahip olan göz çevresidir.

Anti aging ürünler de denilen yaşlanma karşıtı bakım ürünleri kaç yaşında kullanılmaya başlanmalıdır?

Bu sorunun sizin için en doğru yanıtını bulabilmek için öncelikle biyolojik yaşınız ile cilt yaşınızı ayırt etmelisiniz. Bazılarımız hem genetik olarak şanslıdır, hem de karbonhidratlardan uzak durduğu ve cildini güneşten koruduğu için cildindeki yaşlanma belirtileri biyolojik yaşıtlarına göre çok daha azdır. Diğer yandan bazı kişiler de kötü beslenme alışkanlıkları nedeniyle ve sporsuz, stresli, az uykulu bir yaşam sürdükleri ve güneşe ciltlerini çok fazla maruz bıraktıkları için ciltlerindeki kırışıklıklar ve lekelenmeler çok daha genç yaşta ve daha yoğun olabilmektedir.

Düzenli dolgu ve botoks işlemi yaptıran kişilerin anti aging kremler kullanmaları gerekir mi?

Botoks ve dolguyu düzenli olarak yaptırsanız da anti aging kremleri düzenli olarak kullanmanız gerekir. Kullanacağınız kremlerde ince kırışıklıklar ile baş etme ve kolajen üretimi sağlaması nedeniyle A vitamini olması önemlidir. Kullanacağınız kremlerde A vitaminin yanında mutlaka C vitamini de bulunmalıdır. C vitamini de kolajen üretiminde önemli rol oynar. Botoks ve dolgu uygulamalarının yaşlanma belirtilerini yok etmedeki tartışılmaz etkisinin yanı sıra A ve C vitamini içeren anti aging kremlerin kullanılması cildin sürekli olarak aktif tutulmasını ve yaşlanma etkilerinin ertelenmesini sağlar.

Erken yaşlanan cilde E Vitaminin katkısı nedir?

Yağda eriyen vitaminler arasında bulunan E vitamini yaşlanma karşıtı ürünlerde kullanılan en önemli etken maddelerdendir. Erken yaşlanma belirtilerini önlemede önemli katkılar sağlayan E vitamini yara iyileştirmeyi hızlandırma özelliği ile de öne çıkar.

Erken yaşlanma riski herkes için eşit mi?

Hayır, değil. Herkesin yaşlanma belirtileri farklı dönemlerde başlar. Bazı kişilerin genetik faktörler nedeniyle erken yaşlanma riski çok düşük olabilir. Ancak güneş ışınlarına ne kadar maruz kalındığı yaşlanmanın ne kadar erken ya da geç olacağını belirleyen en önemli faktördür. Bunun dışında beslenme şekli gibi faktörler de yaşlanma riskini etkiler. Dolayısıyla genetik olarak ne kadar şanslı olursanız olun, dış faktörler konusunda dikkatli olmadığınız takdirde yaşlanma sürecinizi hızlandırmış olursunuz. Cildinizin yaşlanma riskini azaltacak beslenme önerileri için ilgili yazımıza göz atın Cildi Gençleştiren Yiyecekler

Göz çevresi için neden göz kremi kullanmak gerekir? Göz kreminin yüz kreminden farkı nedir?

Göz çevresi cildin diğer bölgelerine göre daha ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Ayrıca göz çevresi kendi nem faktörlerini üretme konusunda cildin diğer bölgelerine göre daha pasif bir bölgedir. Bu nedenle göz çevresi için özel tasarlanmış ürünler kullanılmalıdır.

Hiyalüronik asidin cilt için önemi nedir?

Hiyalüronik asit cildin gergin ve nemli olmasına yardımcı bir maddedir. Ancak ciltteki hiyalüronik asit zamanla azalır ve bu azalma cildin incelmesine ve su tutma kapasitesinin azalmasına neden olur. Hiyalüronik asidin azalması sonucunda incelen deri mimiklerin ve güneş ışınlarının olumsuz etkilerine karşı eskisinden de dayanıksız hale gelir. Bu nedenle hiyalüronik asit takviyesi erken yaşlanma etkilerini azaltmada önemlidir.

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Hexinol nedir? Erken yaşlanma riskini azaltmada ne işe yarar?

Hücre döngüsü yaşlanma sürecini belirleyen etkenlerin başında gelir. Hücre döngüsü ne kadar aktif ise cildiniz o kadar parlak, canlı ve kendi nemini üretebilen durumda demektir. Hücre döngüsünün hızı yavaşladıkça yaşlanma hızı da aynı oranda artıyor demektir. Hücre döngüsünün hızını arttırabilen etken maddelerden biri hexinol maddesidir. Hexinol hücre fonksiyonlarını optimize ederek erken yaşlanma riskini azaltan, yeni keşfedilmiş ve büyük ölçüde popülerlik kazanmış bir etken maddedir.

Yaşlanma karşıtı mucizevi etken madde Retinol nedir? Ne işe yarar?

Retinol saf bir A vitamini türevidir ve DNA üzerinden etki ederek pigmentasyonların oluşumunu engeller, renklerini açar ve ince kırışıklıkları azaltır.

Yaşlanma karşıtı ürünlerdeki C Vitamini ne işe yarar?

Diğer adı ile askorbik asit olan C vitamini güneş ışınlarına karşı koruyucu özelliğiyle cilt lekelerini azaltıp, oluşumlarını engeller. Hücre çevresine C vitamini sağlandığında kolajen üretimi çok daha sağlıklı hale gelir. Ayrıca C vitamini sayesinde cilt kendi üretebildiği nem faktörlerini daha sağlıklı bir şekilde üretebilir.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.