in

BayıldımBayıldım SevdimSevdim YapacağımYapacağım

Çilekli Lif Yapılışı: Üç Boyutlu Çilek Tarlası

çilek tarlası lif

Çilekli lif yapılışı için lif ipi ve 2,5 numara tığ temin ediyoruz. Üç boyutlu çilekli lif yapılışı ile öğreneceğimiz modeli kullanarak, bebek battaniyesi veya kız çocuklarına bere de yapabilirsiniz. Bu model 2 renk yapılırsa tek renge göre çok daha güzel olur, çilekler kendini daha çok belli eder.

Çilekli lif yapılışı için örgümüze çilekleri yapacağımız renk ile başlıyoruz. Bizim çileklerimiz kırmızı olduğu için kırmızı renk ile başlayacağız.

Çok sıkı çekmeden, biraz geniş çekerek 80 zincir çekin. 80 zincir tamamlandıktan sonra zincirden geriye doğru dönüp 1 dolayın ve 5. zincire ikili trabzan yapın. 1 zincir çekin, 1 dolayın, trabzana devam etmek için birinci zincire değil ikinci zincire (yani 1 zincir atlayın) tekrar ikili trabzan yapın.

Bu şekilde sıra sonuna kadar kutucuklar yapın. Toplam 37 kutucuk ortaya çıkacak. Sıra sonuna geldiğinizde 4 zincir çekip örgüyü çevirin ve 1 dolayın. Alt sıradaki bir sonraki trabzanın başına ikili trabzan yapın.

lif yapılışı

1 zincir çekiyoruz, doluyoruz. Yandaki ilk değil, 2.kutucuğa fıstık yapıyoruz. 1 sardık, 1 doladık, 1 sardık, 1 doladık, 1 sardık, 1 doladık, kapattık, 1 zincir çektik, aynı yere aynı şekilde 1 fıstık daha yapalım. Kapatıp 1 zincir çekelim. Aynı yere 1 fıstık daha yapalım kapatalım 1 zincir çekelim. Aynı yere 4.fıstığı yapalım kapatalım 1 zincir çekelim. 1 kutucuk atlayalım, 1 sonraki kutucuğun ortasına 1 trabzan yapalım.1 kutucuk atlayıp yine 4 tane fıstık yapalım. 1 zincir çekelim, 1 dolayalım yine 1 kutucuk atlayalım ve 2. kutucuğun ortasına, 2’li trabzan yapalım. Bu sıra sonuna kadar bu şekilde öreceğiz. 9 tane çilek olunca, 1 zincir çekip bir kutucuk atlayıp ortaya trabzan yapalım. Yine 1 kutucuk atlayıp 2 zincir çekip son kutucuğun sonuna batalım. Ve 1 zincir çekelim. İpimizi keselim.

çilekli lif yapılışı

Yeşil ipimize 1 zincir çekelim. Arka köşe kutucuğa batıyoruz. 2 zincir çekiyoruz. Aynı kutucuğun içine dolamadan batıyoruz. 2 zincir çekiyoruz, trabzanın içine fıstıkların başına dolamadan batıyoruz, 2 zincir çekiyoruz, 1.ve 2.fıstığın arasına fıstık yapıyoruz, kapatmıyoruz, elimizde tutuyoruz. 2.ve 3.fıstığın arasına da fıstık yapıyoruz, kapatmıyoruz, 3. Ve 4.fıstığın arasına da fıstık yapıp hepsini bir topluyoruz, 2 zincir çekiyoruz, dolamadan yanındaki kutucuğun içine batıyoruz, 2 zincir çekiyoruz, kutucuğun diğer tarafına batıyoruz, 2 zincir çekiyoruz, doluyoruz ve fıstıkların arasına yine fıstıklar yapıp kapatıyoruz, 2 zincir çekiyoruz.

Bu şekilde sıra sonuna kadar örelim. Sıra sonunda 2 zincir çekip ipimizi keselim. Kırmızı ipimizi alalım. 1 zincir çekelim. Sıranın sağ tarafından başlayalım. Sıra başındaki yeşil zincirin başına batalım, 4 zincir çekelim ve kırmızı trabzanın üstüne denk gelen yeşil zincire batalım. 1 zincir çekelim, dolayalım, çileğin üstündeki yeşil fıstığın tepesine batalım. 2 zincir çekelim ve bir sonraki kırmızı kutucuğun üstüne denk gelen yeşil zincirin ortasına 1 fıstık yapalım, 1 zincir, 1 fıstık, 1 zincir, 1 fıstık, 1 zincir, 1 fıstık yapalım. 1 zincir çekelim ve çileğin tepesine trabzan yapalım. Son çileğin tepesine batalım, 1 zincir çekelim. Kırmızı trabzana denk gelen yeşil zincirin üzerine batalım, 1 zincir çekelim, sonraki kutucuğun sonuna batalım, 2 zincir çekelim.

üç boyutlu lif

İpimizi keselim yine sağ taraftan devam edeceğiz, yeşil ipimize geçelim. 1 zincir çekelim baştaki kutucuğun başına batalım, 2 zincir çekelim. Aynı kutucuğun ortasına bakalım, 2 zincir çekelim, yandaki kutucuğun ortasına batalım, 2 zincir çekelim. Bir sonraki kutucuğun ortasına batalım. 2 zincir çekelim ve fıstık yapmaya başlayalım. 3 fıstığı yapıp kapatalım. 2 zincir çekelim, kutucukların ortasına batalım, bu şekilde sırayı bitirelim. Son kutucuğun hem ortasına, hem de sonuna sırasıyla batalım ve ipimizi keselim. Kırmızı ipe geçelim. 1 zincir yapalım.

İlk kutucuğun tepesine 1 dolayıp batalım. 1 zincir çekelim, 1 dolayalım. Bir sonraki kırmızı kutucuğun üstündeki yeşil zincire fıstıklarımızı yapalım. Bu şekilde sırayı bitirelim. Yeşil ipe geçiyoruz. 2 zincir çekiyoruz, kutucuğun ortasına batıyoruz, 2 zincir çekiyoruz, yandaki kutucuğun ortasına batıyoruz, 2 zincir çekip doluyoruz, fıstıkları yapıyoruz. Bu şekilde devam ediyoruz. Lifimizi örelim, kenarları anlatacağız. Çileklerin yerlerini kaydırarak örelim. 1 sıra ilk ördüğümüz sırada, 1 sıra ise, 1 soluna örelim. Yukarı doğru toplam 9 çilek ördüm ve bitirdim. İstenirse bu yaptığımız çilekli lif yapılışı arzunuza ya da ihtiyacınıza göre değiştirilebilir. Mesela boyutları değiştirilip, daha da uzatılabilir. İstenirse, aynı modelden battaniyesi de yapılabilir.

üç boyutlu lif yapılışı

Bitirdikten sonra kenarları örelim. Çilekleri ne renk yaptıysak o renkteki ipimizi alalım. Lifimizin kenarına sabitleyelim 4 zincir çekelim, 1 dolayalım, 2 trabzan arasına trabzan yapalım 1 zincir çekelim, 1 dolayalım, 2 trabzan arasına trabzan yapalım, 1 zincir çekelim, 1 dolayalım, çileğin tepesine batalım, 1 zincir, 1 dolayalım, aradaki boşluğa batalım, 1 zincir, 1 dolayalım, yine aradaki boşluğa batalım, 1 zincir, 1 dolayalım, çileğin tepesine batalım, bu şekilde bu sırayı bitirelim. Köşedeki kutucuğa 1 zincir çekip dolayalım ve 1 trabzan yapalım tepesine 4 zincir çekelim, dibine batalım.

çilekli lif

1 zincir çekelim, kutucuğa trabzan yapalım. Tepesine 4 zincir çekelim dolayalım ve dibine batalım, 1 zincir çekelim, dolayalım ve kutucuğa 1 trabzan daha yapalım. Tepesine 4 zincir çekelim, dolayalım ve dibine batalım. 1 zincir çekelim, dolayalım dibine batalım, bu işlemi 4 kez yaptıktan sonra 1 zincir çekelim ve 1 kutucuğa atlayalım ve sonraki kutucuğa yine aynı ilk kutucukta yaptığımız işlemi yapalım. Bu şekilde 4 tarafını örelim. 

Gördüğünüz gibi çilekli lif yapılışı bu kadar kolay! Lifinizi güzel günlerde kullanın.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.