in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım


Bursa Yemekleri: Bursa’da Ne Yenir, Meşhur Yemekleri Nelerdir?

bursa yemekleri

Türkiye’nin dördüncü kalabalık şehri olan Bursa, kendine özgü lezzetleri ile göz dolduran bir şehir… Yöresel Bursa yemekleri saray kültürüyle harmanlanarak günümüz Türk mutfağında önemli bir yere ulaşmış durumda… Bursa şehri, efsane lezzetlere sahip yöresel yemeklerinin yanı sıra meşhur tatlıları ile de farklı damakların beğenisini toplamaktan da geri durmayan bir mutfak kültürüne sahip… Bursa’da ne yenir, Bursa’nın meşhur yemekleri nelerdir merak edenler buyrun Bursa yemekleri listemize.

Yöresel Bursa Yemekleri

Muradiye Çorbası

Bursa’da Muradiye Çorbası’nın tadına bakmadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Çorba, enfes tadının yanı sıra besleyici yapısıyla öğünlerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bursa’nın meşhur çorbası Muradiye Çorbası’nın yapımında:
• Tavuk,
• Havuç,
• Kabak,
• Şehriye,
• Un kullanılıyor.

İskender Kebap

Bursa mutfağı söz konusu olduğunda İskender Kebap elbette unutulmayanlar arasında yer alıyor. Bursa yemekleri her damağa, İskender Kebap ile farklı bir kebap deneyimi yaşatıyor ve kebabın tadını alanlar şehirden ayrılmadan İskender Kebap lezzetini bir kez daha deneyimlemek istiyor. Şehirde kebabın farklı çeşitleri bulunmakla birlikte özel sos ile klasik usulde hazırlanmış Bursa İskender, en çok tercih edilen kebap çeşidi olarak dikkat çekmekte. Herhangi bir şehirde İskender Kebap yiyebilirsiniz ancak Bursa’daki İskender lezzetini herhangi bir kebapçıda bulmanız pek mümkün değil…

İnegöl Köfte

Bursa mutfak Kültürü içerisinde ‘İskender Kebap’ kadar şehir ile özdeşleşmiş başka bir lezzet daha bulunmakta… O da Bursa İnegöl Köfte… İnegöl köfte; hafif yapısı ve muhteşem kokusu ile bir porsiyondan çok daha fazlasını tüketmenize neden olabilir. Bu özel yapım köfte, kuzu eti ve dana eti karışımıyla hazırlanan baharatsız bir köfte olma özelliğine sahip.

Etli Kereviz Yemeği

Bursada ne yenir sorusuna cevap olarak, düşük kalorili ancak son derece besleyici bir yemek olan Etli Kereviz Yemeği verilebilir. Yemeğin estetik sunumu, Etli Kereviz Yemeği’ni farklı kılan bir özellik olarak dikkat çekiyor… Bu besleyici yemeğin yapımında;
• Kuşbaşı et,
• Kereviz,
• Patates,
• Havuç,
• Soğan,
• Sarımsak
• Kereviz dalı belirli miktarlarda kullanılıyor.

Cantık

Bursa’da kıymalı harç ile yapılan Cantık, Tatar kültüründe kıyma ekmeğin arasında kapalı olarak, Bursa’da ise pidenin üzerinde açık olarak hazırlanan bir lezzet. Bursa yemekleri arasında bulunan Cantık, kalabalık sofraların da vazgeçilmezleri arasında yer edinmiş durumda… Cantık yumuşak dokusuyla Bursa’daki mutfak kültürünün vazgeçilmeyen lezzetlerinden…

Cendere Baklavası

Cennet Künkü olarak adlandırılan Cendere Baklavası, bayramlarda bolca tüketilen tatlılar arasında bulunuyor. Tatlı, yapım aşamasında biraz zahmetli olduğundan bayram dışında sofralarda Cendere Baklavası’na rastlamak biraz zor olabilir. Tatlının tarihi Osmanlı İmparatorluğu’na kadar dayanıyor.

Düğün Helvası

Bursa’nın meşhur yemekleri listesi enfes tatlıları ile devam ediyor… Düğün Helvası, ‘Süt Helvası’ olarak da adlandırılan hafif bir tatlı olarak genellikle Ramazan Ayı’nda iftar sofralarında sunulmakta. Tatlının hafif olması, iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer almasını sağlıyor. Bursa yemekleri farklı usullerde hazırlanabildikleri için Bursa içerisinde dahi yer yer lezzet farkları gözlemlenebilmekte, bu nedenle lezzetleri doğru adreslerde deneyimlemek gerekiyor.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.