in ,

SevdimSevdim YapacağımYapacağım


Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Eritilir, Nasıl Giderilir?

Bel çevresindeki yağlar nasıl eritilir

“Bel çevresindeki yağlar nasıl eritilir” sorusu danışanlarım tarafından bana en çok sorulan sorulardan birisi. Ben de bu konuda çözüme ihtiyacı olanlar için bu yazımda mutlaka bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konulara değineceğim.

Karın çevresindeki yağlar, iç organları da çevreler. Bu nedenle karın çevresinde yağlanması fazla olan kişiler, basen bölgesinde yağlanması fazla olan kişilere göre diyabet , kalp damar hastalıkları açısından daha risklidir.

Bel Çevresi Yağlanması Nedenleri Nelerdir?

Hareketsiz yaşam, öğün atlama, fazla alkol tüketimi, stres, sağlıksız beslenme bel çevresindeki yağlanmaya sebep olan faktörlerdir. Bunların yanı sıra insülin direnci, hipotiroid gibi sağlık problemleriniz olabilir.

Bel çevresindeki yağlar nasıl eritilir

Ayrıca, böbreküstü bezlerinden salgılanan kortizol hormonunun fazla salgılanması vücutta bel bölgesinde yağlanmaya sebep olur. İştah açar.

Bel çevresindeki yağları eritmek için beslenme

Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Eritilir?

DÜZENLİ BESLENİN

Az yediğinizi düşününerek öğün atlamak düşünülenin aksine göbek bölgesinde yağlanmaya neden olur. Vücut uzun süreli aç kaldığında kendini korumak adına, yediklerinizi yağ olarak depolar. Ara öğünler kişiye göre değişmekle birlikte ana öğünler kesinlikle atlanmamalıdır.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

Düzenli egzersizler sayesinde bel çevresindeki yağlar azaltılabilir ya da tamamen yok edilebilir. Tüm bünyemizin sağlıklı ve düzgün çalışabilmesi için ve kilo verebilmek için, düzenli egzersiz yapmak gerekir. Düzenli egzersiz yapmak için spor salonuna gitmek şart değil. Haftada en azından 4 gün yürüyüş yaptığınız takdirde düzenli egzersiz yapmış olursunuz. Egzersiz ya da yürüyüş yapmayı bir kaç ay düzenli yapmayı başarabilirseniz, hiç kuşkusuz kendinizi çok daha mutlu, sağlıklı ve fit hissedeceksiniz.

yağlardan kurtulmak için su için

SU İÇME ALIŞKANLIĞI EDİNİN

Tüm metabolik faaliyetlerin gerçekleşmesi için su elzem ihtiyaçtır. Karaciğerin yağları metabolize edebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Bireyin kg başına 30 ml su tüketmesi gerekmektedir.

kilo vermek için uyku

YETERLİ UYKU UYUYUN

Yeterli uyku, vücuttaki tokluk hormonu leptini arttırırken, açlık hormonu olan ghrelini azaltır. Yapılan araştırmalar günde 6 – 8 saat uyuyan kişilerin bel bölgesindeki yağlanmanın daha az olduğunu göstermektedir.

sağlıklı beslenme

DİYET YAPIN

Margarin, pastane ürünleri, fast food yiyeceklerde bulunan trans yağ asitleri bel çevresindeki yağlanmayı arttırıyor. Diyetinizden hazır paketli gıdaları çıkararak mevsiminde meyve ve sebze tüketimini arttırmalısınız. Yapılan hatalardan bir diğeri ise light/ diyet ürünlerinin kalorisi olmadığını düşünmek. Diyet ürünlerin, meyvenin de fazlasının yağ olarak depolanacağı unutmamak gerekiyor.

LİMONLU VEYA ELMA SİRKELİ SU İÇİN

Sabahları kahvaltıdan önce yarım limon sıkarak ya da bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyip içeceğiniz  1 bardak ılık su normalde verebileceğinizden daha fazla kilo vermenize ve karın bölgesindeki yağlardan daha kolay kurtulmanıza yardım eder. Ancak unutmamalısınız ki elma sirkesinin her gün tüketilmesi sakıncalı olabilir ve midenize zarar verebilir. Bu nedenle haftada 3-4 defadan fazla elma sirkesi tüketmemeye özen gösterin.

Bu yazımda sizlere bel çevresindeki yağlar nasıl eritilir, bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konular  nelerdir, anlatmaya çalıştım. Faydalı olmasını dilerim.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.