in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım

Bebek Örgü Patik Örneği

Bebek Patik Modeli

Bebek Örgü Patik: 6 – 9 Ay İçin

Bebek örgü patik modelimiz için pamuklu bebe yünü ve 2,5 numara tığ kullanacağız. Tığımız ile 20 zincir çekelim. 3 zincir daha çekelim. 20. Zincirin içine batalım. Dolamadan 11 tane sık iğne yapalım. Şimdi 8 tane 2’li trabzanı dolayarak yapalım. Son zincire 6 defa 1 dolayıp, 2’ li trabzan yapalım. Yandaki zincire geçelim. Tekrar 8 tane 2’li trabzan yapalım. Üzerine dolamadan 11 tane sık iğne yapalım. Son zincire 5 tane dolamadan sık iğne yapalım. Yandaki zincire batıp tek seferde alıyoruz. Yandaki zincire batıp 3 zincir çekiyoruz. Bu zincirle beraber 19 tane, 3’lü trabzan yapıyoruz. 6 defa battığımız yere gelince, her zincire 2 şer 3’lü trabzan yaparak 12- 3’lü trabzan oluşturalım. 19 tane 3’lü trabzan yapalım.

bebek patik yapımı

Yanındaki 5 zincirin üstüne her zincire 2’şer kez batalım. 3’lü trabzan yapalım, toplam 10- 3’lü trabzan yapmış olacağız. 1 tane zincir tek seferde çekelim. Yandaki zincirin üzerine 3 zincir çekelim. Ve yine 19 tane 3’lü trabzan yapalım. Yanındaki zincirden itibaren 2’şer 3’lü trabzan yapalım. Toplam 24 trabzan olacak. Yandaki zincirden itibaren 19 tane 3’lü trabzan yapalım. Her zincire 2’şer batalım ve 3’lü trabzan yapalım. Toplam 20 trabzan olacak. Zincir çekmeden dolamadan 1 sıra sık iğne yapalım. 1 zincir çekelim ve buradan ipimizi koparalım. Tam arka ortadan tekrar ipimizi takalım. Yine sık iğne yapacağız. Fakat zincirin bize yakın tarafına batacağız.

Bebek Patiği

Zincirin dış kısmına batmayacağız. 1 sıra bu şekilde örelim. Dolamadan 2 kerede alalım. 1 sırayı tamamlayalım. Tamamladığımız yere 2 zincir daha çekelim. Ve ters yöne dönelim. 1 dolayalım, 3’lü trabzan yapalım. 1 sıra örelim. Son zincirle 3 zincir çektiğimiz yeri tek seferde batarak birleştirelim. Bir sonraki sırayı da aynı şekilde örmeye başlayalım. Patiğimizi tam olarak ortalayalım. Ve burun kısmının ortasına işaret koyalım. Burun kısmına 14 ilmek kalınca, 1 dolayalım, batalım, 2 zincir çekelim, tığımızda 2 zincir kalsın 1 daha dolayalım tekrar trabzan yaparken tığımızdaki 3 zinciri birden alalım.

bebek örgü patik

Burun kısmın ortasına gelince aynı işlemi diğer taraf içinde yine 14 ilmek yapalım. 1 sıra trabzanlara devam edelim ve aynı kesme işlemine başladığımız yere kadar örelim. Yine aynı şekilde kesme işlemi yapıyoruz. İlk sırada 14’er ilmeği sağ ve solda kesmiştik. İkinci sırada 7’şer tane kesiyoruz. Aynı şekilde 3’lü trabzan yaparak tekrar 1 sıra örmeye başlayalım. Kesme yerine gelince, bu kez 4’er tane kesiyoruz. 1 sıra daha aynı işleme devam edelim. Bu kez 2’şer tane kesme yapıyoruz. Üzerine 1 sıra 3’lü trabzan yapıyoruz ve kesiyoruz.

Bebek örgü patik tekini elimize aldığımızda bize bakan yönden ön tarafta 5 ilmek boşluk bırakarak her ilmeğin bize bakan tarafından 1 ilmek çıkartarak 3’lü trabzan yapalım. Bu şekilde 1 sıra örelim. Önde tam ortasına denk gelecek şekilde, 5 ilmek boşluk kalsın. İkinci sırada yine 3’lü trabzan yapalım. Ama her ilmeğe 1 kez batalım. Bu şekilde bir sıra örgü bitirelim. Dikiş iğnesi ve iplik yardımı ile patiğimizin ön yüzüne boncukları dikelim. Ön, üst kısımda boşluk bırakalım. O boşluğa da kurdeladan fiyonk yapalım ve onu da üst boşluğa iğne iplik yardımıyla sabitleyelim. Eğer yanlardaki fırfırları sabitlemek isterseniz, yine iğne iplikle fırfırların en alt ve gözükmeyecek yerinden bazı yerlerinden patiğe tutturarak sabitleyebilirsiniz.

Bebek örgü patik yapılışını tamamladık. Hayırlı olsun!

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.