in ,

SevdimSevdim


Bahar Aylarında Beslenme Nasıl Olmalıdır? 10 Altın Kural

bahar ayları

Uzun, soğuk ve sisli kış geceleri bitti. Yerini ılık ve güneşli bahara bıraktı. Dolaplardaki kalın ve koyu renkli kıyafetlerin yerini açık renkli ve ince kıyafetler almaya başladı. Hal böyleyken bir yandan bahar yorgunluğu diğer yandan kış ayında alınan kilolar baş gösterdi bile. Doğal olarak birçoğumuz bahar aylarında beslenme ile ilgili tavsiyeler, öneriler alma arayışına girdi. Peki ama neden böyle hissediyoruz, bahar aylarında beslenme neden diğer aylardakinden daha da fazla önem taşıyor birçoğumuz için?

Mevsim geçişlerinde vücut diğer mevsime geçişte adaptasyon süreci yaşar. Vücutta fizyolojik ve biyolojik değişiklikler meydana gelir. Kas ağrıları, uyku hali ve yorgunluk kendini gösterir. Damarlardaki kan akışı hızlanır. Hava değişimleri hormonları da etkileyerek duygu durumunda değişikliklere neden olabilir. Çevremizde pek çok kişiden bu aylarda, ‘kendimi mutsuz hissediyorum, iştahımda bir artış var’ gibi cümleler duymak mümkün. Kış ayında alınan kilolara ve bahar yorgunluğuna veda etmenin yolu ise sağlıklı beslenmekten geçiyor.

Baharın tadını çıkarabilmenizin yolu diyet ve düzenli fiziksel aktivite ile mümkün.

Kendinizi zinde hissetmek ve kış ayında alınan kilolara veda etmek için aşağıdaki bahar aylarında beslenme tavsiyelerine bir göz atıp uygulayınız derim! 

Bahar Aylarında Beslenme Kuralları

1) Kandaki D vitamini düzeyini mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

bahar aylarıYetersizlik veya eksiklik durumunda hekiminizin kontrolü ile D vitamini desteği almalısınız. Kas ağrıları, kas yorgunluğu , halsizlik ve iştah artışı yaşıyorsanız sebebi D vitamini eksikliği olabilir.

2) Güne kahvaltı ile başlamalısınız.

bahar aylarında beslenmeSağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamak kendizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Kahvaltıda yağlı açma, börek, patates kızartması yerine peynir, yumurta gibi kaliteli protein kaynakları tüketmelisiniz. Mevsim yeşillikleri sofranızın baş tacı olmalı. Metabolizmanızı hızlandırmak için uyandıktan en fazla 2 saat sonra kahvaltınızı yapmayı ihmal etmemelisiniz.

3) Bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz.

bahar aylarında beslenme

Kefir ve yoğurt gibi probiyotik besinler bağırsak mikrobiyotanızı yenileyecek, sindirim sisteminizi düzenleyecektir. Vücut direncinizi arttıracaktır.

4) Lifli beslenmelisiniz.

bahar aylarında beslenme nasıl olmalı
Hangi ayda hangi sebze ve meyve yenir takip ederek, günde 5 porsiyon mevsiminde meyve ve sebze tüketmelisiniz. Yüksek lifli besinler
 hazımsızlığı önleyecek,  bağırsaklarınızı çalıştıracaktır. Glisemik indeksi düşük tam tahıllı besinlere beslenmenizde yer vermelisiniz. Lif oranı yüksek besinler tokluk sürenizi de arttıracak, fazla yemenizi engelleyecektir.

5) Su içmelisiniz.

su içmelisinizMetabolizmanızın kendini yenileyebilmesi için su içmeniz şart. Bahar döneminde ödem şikayetleri sık sık kendini göstermektedir. Su içmeyi unutmamak için sevdiğiniz bir şişeyi alabilir ya da su içmenizi hatırlatmak için telefonunuza hatırlatma uygulaması indirebilirsiniz.

6) Fazla alkol tüketmemelisiniz.

alkolün zararları
Alkolü fazla tüketmek kilo artışına sebep olacaktır. Bunun yanı sıra sinir sistemini de etkileyerek uyku hali yapacaktır.

7) Öğün atlamamalısınız.

bahar aylarında beslenme
Öğün atlamak, kan şekerinizin ani düşmesine sebep olarak, diğer öğünde daha fazla yemenize neden olur. Kan şekeri regülasyonunuzun bozulması ise dikkatsizlik, halsizlik gibi durumlara yol açar. Zinde hissetmek ve kilo kontrolüzünü sağlamak için 3 ana öğün, 2-3 ara öğün yapmaya çalışın.

8) Tuz tüketimini azaltmalısınız.

tuzu azaltınBaharla birlikte ödem şikayeti kendini daha sık göstermektedir. Hazır paketli gıdalar, et bulyon tabletleri, şarküteri ürünleri, maden suyu, turşu gibi besinlerin tuz içeriği yüksektir. Diyetinizde sık sık tüketmemenizde fayda var.

9) Omega 3 yağ asitlerinden faydalanmalısınız.

omega 3 yağ asitleriAraştırmalar Omega 3 yağ asitlerinin sinir sistemini uyararak, serotonin (mutluluk) hormonuna etki ettiğini göstermiştir. Omega 3 yağ asidi içeren semizotu, ceviz, keten tohumu, balık gibi besinlere beslenmenizde yer açmalısınız.

10) Uykunuza önem vermelisiniz.

uykunun önemiUykunuzun verimi kendinizi iyi hissetmeniz ve iştah kontrolünüz için çok önemlidir. 6-8 saatten daha az uyumak yorgun hissettirir. Verimli bir uyku uyumak istiyorsanız uyumadan 1 saat önce melisa, papatya gibi bitki çayları tercih edebilirsiniz.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.