in

BayıldımBayıldım SevdimSevdim YapacağımYapacağım

Babet Patik Yapımı: İki Şişle Patik Örgü Modeli

Babet patik yapımı

Merhaba arkadaşlar, size bugün güzel bir babet patik yapımı anlatacağım. Ben %25 yün bir ip kullandım. Ördüğümüz bu babet patik yapımı ayak ölçüleri 37-38 numara olanlar için uygundur. Ben 4 numara şiş kullandım. İpimiz kalınca bir ip, o yüzden ölçüleriniz benim ördüğümden farklı çıkabilir.

Babet patik yapımı için 40 ilmek ile başlayalım. 2 diş haroşa örelim. 2 ters, 3 düz, 2 ters, 3 düz, 2 ters olarak sıra sonuna kadar örelim. Arka yüzde düzleri düz, tersleri ters örelim. Yani ilmeklerin geldiği yöne örelim. Sonraki sırada; 2 ters örelim. 3 ilmeğin içinden 3 düz ilmek çıkaralım. Yani, sağ şişimizi sol 3 ilmeğe birden geçirip 1 ilmek çıkaralım. Ama ilmeklerimizi sağ şişimize almayalım. 1 dolayalım. Tekrar aynı işlemi yapalım ve bu kez ilmekleri de sağ şişe alalım.

Babet patik yapımı

Sıra sonuna kadar böyle devam edelim. Arka yüzde düzleri düz 3 ilmeği ters olarak örelim. Ön yüzde yine düzleri düz, tersleri ters olarak örelim. Arka sırada yine ilmekleri geldiği yönde düzleri düz, tersleri ters örelim. Sonraki sırada yine 2 ters ve 3 ilmek içinden 3 ilmek çıkartarak modeli tekrar edeceğiz. Tersinde yine 3 ilmek ters, 2 ilmek düz olarak örelim. Bu şekilde, isteğe göre toplam 4 örnek yeterlidir.

babet patik yapılışı

Ben toplamda 4 örnek yapmış oldum. Siz yine kendi ölçülerinize göre yapabilirsiniz. Topuğumuzu örmeye başlayalım. 25 ilmek örelim. Taban kısmı zevkinize göre ister haroşa, ister düz örebilirsiniz. Ben düz öreceğim. 2 ilmekten sonra 25 ve 26 ilmeği birlikte alalım. Buradan geriye dönelim ve 10 ilmek örelim 11. ve 12. ilmeği birlikte alalım. Tekrar geri dönelim. Her sıra sonunda, son ilmekle kenardaki ilmeklerden birini birlikte alarak, kenardaki bütün ilmekler bitene kadar örmeye devam edelim. Bütün ilmekler bitince, yanlardan ilmek çıkaralım ve düz örmeye devam edelim. Ben 10’ ar ilmek çıkarttım. Siz kendi ölçülerinize göre yapabilirsiniz. Ön yüzde ilk 2 ilmeği örelim ve 3. ve 4. ilmeği birlikte örelim.

Babet patik

Sıra sonunda yine 4 ilmek kalınca, son 2 ilmekten önceki 2 ilmeği yine birlikte örelim. Bu işlemi sadece ön yüzlerde yapacağız. Son olarak düz sıramızda 9 ilmek kalana kadar eksiltmelerimize devam edelim. 9 ilmek kalınca, ilmek sonunda ve başında, yandan birer ilmek çıkaralım. Çıkarttığımız ilmeği örmeden alalım. Diğer 2. ilmeği ters olarak örelim. Arka yüzde de 1’er ilmek çıkartalım. İlk ilmeği de örmeden alalım. 2. ilmeği bu kez düz örelim. Tekrar ön yüze geldiğimizde yine ilmek çıkartalım. Yanındaki 2 ilmeği bir örelim. Sıra sonunda yine ilmek çıkartalım. Bu kez ters yüzde aldığımız ilmeği örmeden alalım. Sonraki 2 ilmeği bir alalım.

Beşinci sıradan itibaren aynı şekilde yanlardan ilmek çıkarıp yanındaki 2 ilmeği tersinden 2 ilmeği bir alarak örmeye devam edelim. Bu işlemden sonra örgünün düz yüzünde 3 düz, 2 ters ve 3 düz örelim. Aynı şekilde yine yine son 2 ilmeği ters örüp arka yüze geçerken 1 ilmek çıkaralım. Arka yüzde çıkardığımız ilmeğin yanındaki 2 ilmeği tersinden bir alalım. Yanındaki 3 ilmeği ters örelim. 3 ilmeğin yanındaki 2 ilmeği düz örelim. Onun yanındaki 3 ilmeği de yine ters örelim. Yanındaki 2 ilmeği sırasının tersinden örelim. 3 sıra aynı şekilde örelim. Tekrar ön yüze geldiğimizde yine arttırıp yanındaki

2 ilmeği ters olarak birlikte örelim. Sonraki 3 ilmeğin içinden 3 ilmek çıkaralım. Yanındaki 2 ilmeği ters örelim. Onun yanındaki 3 ilmeğin içinden 3 ilmek çıkaralım. Bundan sonraki sıralarda modelimize geçmiş oluyoruz. Patiğimizin son birleşme yerine kadar aynı şekilde modele ve sıra başlarında 1’er ilmek çıkarıp yanındaki 2 ilmeği tersinden almaya devam edeceğiz.

En son birleştirme yerini de birleştirdikten sonra, hiç artırıp eksiltme yapmadan 4 diş haroşa örüyoruz. Haroşalar tamamlanınca da keserek babet patik yapımı aşamalarını tamamlıyoruz.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.