in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım

Atatürk Çiçeği Bakımı Nasıldır? – Yılbaşı Çiçeği (Poinsettia) Bakımı

atatürk çiçeği bakımı nasıldır

Atatürk çiçeği, dekorasyona renk ve canlılık katmayı sürdürüyor. Güzel yapraklara ve iç ısıtan renklere sahip olan “Atatürk çiçeği bakımı nasıldır” sorusunun cevabı da sıklıkla araştırılıyor. Bu özel çiçek, farklı pazarlardan ya da çiçek tezgâhlarından satın alınabilir. Kırmızı, krem ve pembe yapraklara sahip olmasının yanı sıra dünyada en çok satılan çiçekler arasındadır. Peki, Atatürk çiçeği bakımı nasıldır? İşte önemli ipuçları!

Satın Alma Aşaması!

bahçe çiçek tüyoları ferishtahAtatürk çiçeği soğuğa karşı çok hassastır. Bu özelliği, çiçeğin satın alınma aşamasında oldukça önemlidir. Pek çok mağazada bu çiçeğin girişteki alanlara yerleştirildiğini görebilirsiniz. Çiçekler burada sürekli cereyana maruz kalır. Bu da çiçeklerin kısa sürede bozulmasına ve ömrünün kısalmasına neden olur. Sıcak satış alanında duran Atatürk çiçeklerinden birini seçerek ya da doğrudan çiçekçi dükkanından alışveriş yaparak bu sorunu giderebilirsiniz.

Atatürk Çiçeği Bakımı: Toprak ve Saksı Seçimi

atatürk çiçeğinin saksı ve toprak seçimiAtatürk çiçeği torf bakımından geçirgen ve yumuşak toprakları sever. Bu toprakları yapı marketlerden ya da çiçekçilerden satın alabilirsiniz. Süs bitkisi toprağı adı verilen bu toprak için saksının altında mutlaka fazla suyun akacağı delikler bulunmalı. Yılda 1 kez saksı değişimi yapabilirsiniz. Saksınızı bir numara büyüttükçe bitkinizin köklerinin rahat etmesini sağlamış olursunuz.

Atatürk Çiçeği Bakımı: Uygun Yer Seçimi

atatürk çiçeği bakımı nasıldırAtatürk çiçeği sağlıklı büyüyebilmek için ışık alan, sıcak bir yere ihtiyaç duyar. Doğrudan cereyana ya da güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Pencere pervazları Atatürk çiçeği için uygun yerler değildir. Fakat pervaz çok fazla güneş almıyorsa pervaza yerleştirmeniz mümkün. Atatürk çiçeğinin yaprakları renkli, yoğun ve koyu gölgelidir. Bu tonu koruyabilmesi için günde 12 saatten az ışık/güneş ışığı almalıdır.

Atatürk Çiçeği Bakımı: Çiçeklenme Süreci

renkli çiçekler ferishtah

Atatürk çiçeği günler kısalmaya başladığında çiçek açma sürecine girer. Bazen bu çiçeklerin ‘kandırılmaları’ gerekir. Nasıl mı? Evlerin geç saatlere kadar ışıklarının sönmediği ve aydınlık kaldığı günler, bitkiler için oldukça uzundur. Yapraklarının ideal renge kavuşması ve çiçek açabilmesi için Atatürk çiçeği yaklaşık 6 hafta süreyle 12 saat boyunca karanlık bir odada tutulabilir. Bazen de karton bir kutu aracılığıyla ışıktan korunabilir. Bu küçük kandırmacalar sayesinde Atatürk çiçeğinizin açmasını sağlamanız kolaylaşacaktır.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.