in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım

Amigurumi Nasıl Yapılır?

amigurumi nasıl yapılır

Yaşamı renklendirmek, estetik detaylarla mümkündür. Amigurumi oyuncaklar, mesela sevimli bir amigurumi ayıcık ya da bir amigurumi kuzucuk sadece çocukların değil, biz büyüklerin de yaşamını renklendiren estetik örgülerdir. Peki amigurumi nasıl yapılır?

Kadınlar olarak farklı örgü ve dantel modelleri yapmaktan daima hoşlanırız. İşin içine sabır, emek ve özveri girince ortaya çıkan eserin güzelliğiyle gurur duyarız. Estetik anlayışını daha ileri boyuta taşımak isteyenler ise kalıpların dışına çıkar. Farklı kültürlerin sıradışı uğraşlarıyla yaşam alanlarına zenginlik katarlar. Amigurumi işte tam da bu çabanın meyvesidir. Temelde Japonca kökenli bir kelime olan Amigurumi sanatı, sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış hâlidir. Örgü örmeyi sevenler bu tekniğe pek de yabancılık çekmeyecektir. Türk kültüründe el işi sanatlarında sıkça yer verilen sık iğne tekniği amiguruminin özünü oluşturur.

Peki Amigurumi Nasıl Yapılır?

  • Amigurumiye öncelikle sihirli halka yaparak başlayın. Parmağınızı ipliği dolayıp içinden tığı geçirecek şekilde ilmek çıkartın ve sık iğne tekniği kullanın. Ardından oluşan halkaların içine tam 6 defa sık iğne yapın. Sık iğne aşamasını bitirin ve ipliği çekerek sıkıştırın. Bu sayede arada boşluklar kalmasını önlemiş olursunuz.
  • Örmeye devam ederken artırma işlemine geçmelisiniz. Sihirli halka içine 6 sık iğne yapın. Artırmaya başlayarak dilediğiniz boyuta ulaşana kadar büyütmeye devam edin. İlk aşamada 2. turda her ilmeğe iki kez batarak sık iğne tekniğine devam edin. Ardından 1 ilmeğe bir sık iğne ve sonraki ilmeğe aynı yere 2 sık iğne yapın. Dilediğiniz boyuta gelene kadar örmeyi sürdürün.amigurumi yapılışı
  • Amiguruminiz istediğiniz boya ulaştıysa artık eksiltme zamanı gelmiş demektir. Eksiltmeleri 1 sık iğne atlayarak yapmak da mümkün. Fakat gizli eksiltme yapmayı da tercih edebilirsiniz. Yan yana iki ilmeğin sizden tarafta olan ilmeklerini tığa alın ve ikisini birlikte örün. Bu teknik amigurumi gizli eksiltme tekniğidir.amigurumi nasıl yapılır
  • Eksiltmeleri de bitirdikten sonra amigurumi içine elyafı doldurun. Bu aşama en keyifli etap olacaktır. Başlangıçta karmaşık gibi görünen amigurumi örgü örme işi alıştığınız zaman çok zevkli bir boyut kazanır. Ayrıca içerdiği formüller sayesinde zihninizi ve hafızanızı güçlendirmeye de yardımcı olacaktır.

Amigurumi nasıl yapılır, genel hatlarıyla bu yazımızda paylaştık. Amigurimi malzemelerine ihtiyacınız varsa Amigurumi Malzemeleri Neren Alınır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.