in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım

Aloe Vera Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Aloe vera bitkisi bakımı

Aloe vera bitkisi, ev ve iş yerlerinde dekoratif amaçlı sıkça kullanılmaktadır. Aloe vera bitkisi bakımı kolay gibi görünmektedir, ancak bazı püf noktaları vardır.

Aloe Vera Bitkisi Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aloe vera bitkisi ömrü uzun olan, dayanıklı bir bitkidir. Belli aralıklarla yapraklarını yeniler. Az ışık ve az su isteyen aloe vera bitkisi bakımı zor değildir, ancak her bitki bakımında olduğu gibi püf noktalarına dikkat etmek gerekir.

Gün ışığı önemli!

Aloe vera bitkisi ne çok güneş ışığına maruz bırakılmalı ne de ışıktan fazla mahrum edilmelidir. Gün ışığını seven bir bitkidir ancak direkt güneş ışığının altına konulmamalıdır. Bu bitkinin gün ışığını bu kadar sevmesinin nedeni, gün ışığı aldıkça büyümesidir. Aleo vera ne yönden güneş alırsa o yöne doğru eğilir. Bu yüzden belli aralıklarla bitkinin ışık almayan yönünün de gün ışığına doğru çevrilmesi gerekir. Eğer yeterince gün ışığı almazsa, aloe vera bitkisinin yaprakları solar ve zaman içerisinde kararır.

Bitkinizi sularken dikkat!

Yaz aylarında haftada minimum iki kere, kış aylarında ise haftada bir kere aloe vera bitkinizi saksının üstünden sulamanız gerekmektedir. Bitkinin iyi beslenebilmesi için tüm toprağın suyu emmesi gerekir. Toprak kurudukça sulama yapmalısınız.

Aloe vera saksısını nereye koymalı?

Rüzgar almayan, kapalı bir alana aloe vera saksınızı yerleştirebilirsiniz. Rüzgar bitkiye zarar vermektedir. Kış aylarında ise ortam sıcaklığı 15 derecenin altına düşmemelidir. Yaz aylarında da, yoğun güneş ışığının zararlarından bitkiyi korumak adına, saksı cam önlerine konulmamalıdır.

Aloe vera bitkisi nasıl budanır?

Aloe veranız çiçek açıp çiçeklerini döktükten sonra tekrar çiçek açması için yapraklarını budamanız gerekir. Solan yaprakları kestikten sonra içeri hava girmesini engellemek için mumu eriterek dökebilirsiniz.

aloe vera bitkisi

Toprağı değiştirmek

Aloe veranın toprağı yılda bir kere değiştirilir. Bu işlem, çok sıcaklar bastırmadan, Nisan ayında yapılmalıdır. Toprak humuslu ve lifli olursa, aloe vera daha iyi gelişir ve büyür.

Bunların yanı sıra, aloe vera saksınızı böceklenmiş ya da hastalanmış bitkilerin yanında tutmayın. Suyu çok seven bir bitki olmadığı için aşırı sulamadan kaçının. Ayrıca saksı deliklerinin açık olduğundan emin olun. Saksı delikleri kapalı olduğu zaman fazla su deliklerden dışarı çıkamayacaktır ve bu da bitkiye zarar verecektir.

.

1 Yorum

Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.