in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım


Özgüven Kaybına Yol Açan Rahatsızlık: Ağız Kokusu

ağız kokusu nedenleri nasıl geçer

Ağız kokusu, insanları rahatsız eden ve bazı zamanlarda da utanç verici hale gelebilen bir sorundur. Ağız içerisinde koku olmasının nedeni, genel olarak bireyin ağız hijyenini yerine getirmemesidir. Ağız hijyeni sağlandığı halde koku devam ediyorsa, bir doktora başvurulması gerekir. Peki ağız kokusuna ne iyi gelir? İşte detaylar…

Uzun süreli ağız kokusu sorununun altında yatan nedenlerin kesinlikle araştırılması gerekiyor. Genelde sabah vakitlerinde rahatsız edici kötü bir kokunun olması beklenen bir durumdur. Yatmadan önce tüketilen gıdaların dişlerin arasına girerek dil üzerinde de birikmesi sonucunda ağız kokusu oluşabilir. Peki ağız kokusu nasıl geçer? Sadece diş fırçalamak yeterli midir?

Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusu nasıl geçer sorusunun yanıtı aslında bu duruma neden olacak etkenlerin içerisinde gizlidir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dişlerde oyuk, çürüme gibi problemler ve diş eti hastalıkları
 • Burun eti, mide ve üst solunum yolları hastalıkları
 • Sağlıksız ya da ağır yiyeceklerin tüketilmesi
 • Ağız ve diş bakımının yapılmaması ya da yanlış veya yetersiz şekilde yapılması
 • Takma diş kullanımında gereken bakımın yapılmaması
 • Ağız içinde meydana gelen mantar enfeksiyonları
 • Alkol kullanımı
 • Diyabet
 • Sinüzit
 • Burun eti rahatsızlıkları
 • Bademcik iltihabı
 • Uzun süre aç kalma
 • Bağırsak ve mide hastalıkları
 • Tütün ve sigara gibi ürünlerin kullanılması
 • Böbrek hastalıkları
 • Ağızda oluşan kuruluk

Ağız Kokusunu Geçirmek İçin Neler Yapılabilir?

Ağız kokusunu geçirmek adına yapılabilecek birçok şey vardır. Bunları şu şekilde ifade edebiliriz:

Dişlerinize iyi bakın.

Günlük biçimde dişlerin 2-3 kez fırçalanması, diş ipi ve ağız gargarası kullanımı her zaman için önemli olmaktadır. Fırçalanmayan ve gerekli bakımları yapılmamış olan dişlerde gıda parçaları kalabilir. Bu da hem çürümeye hem de kötü kokuya neden olur. Dişlerin içerisinde kalan gıda artıkları, diş etlerinin etrafında ve diş üzerinde bakteri birikmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda da nefes kötü kokmaya başlar. Antibakteriyel olan ağız gargaraları kokuyu azaltma konusunda etkilidir.

Diş eti sağlığına önem verin.

Ağız kokusuna ne iyi gelir sorusunun en önemli yanıtlarından biri de diş eti sağlığına önem vermektir. Kalıcı olan ağız kokusu ya da ağızda meydana gelen kötü tat, diş eti hastalıklarını haber veriyor olabilir. Dişlerde oluşan plak birikimi ve diş etlerinin tahriş olmasına neden olan çeşitli toksinler diş eti hastalıklarının gelişme hızını arttırır. Şayet ağız kokusu diş eti hastalığı nedeni ile meydana gelmişse, en kısa zaman içerisinde tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmemiş olan diş etine bağlı gerçekleşen rahatsızlıklar ileriki zamanlarda diş ve çene kemiğine çeşitli türde hasarlar verebilmektedir.

Bol bol sakız çiğneyin.

Evet; tükürük her zaman ağız kokusuyla mücadele etmenin en iyi yollarından biri olmaktadır. İçerisinde yemek parçacıklarını yerinden sökerek mideye gönderebilecek enzimler yer alır. Bu sebeple şeker gibi hastalıklarda birçok ilacın yan etkisi biçiminde kendini gösteren kuru ağız, her zaman kötü bir kokuya sahiptir. Sakız çiğneyerek bunu azaltabilirsiniz.

Ağız kokusunu tarçın ile önleyin.

Ağız kokusuna ne iyi gelir sorusunun bir başka yanıtı da tarçındır. Yiyecek ve içeceklerinizin içerisinde tarçın kullanmaya özen gösterin. Tarçın, ağız içinde oluşan bakterilerle savaşma konusunda çok önemli bir güçtür.

Ağız kokusu sorununu çözmek için bol bol su için.

En çok da yaşla beraber artan vücut kuruması dikkat edilmesi lazım olan bir olaydır. Çok su içmek, ağızda oluşan kötü kokuların önüne geçer.

Burun tıkanıklığı sorununu çözün.

Burnunuz tıkalı bir şekilde uyumamanız gerekiyor. Sinüzit gibi ve burun tıkanıklığına yol açan solunum yolu rahatsızlıkları, uyku sırasında ağızdan nefes almaya sebep oluyor. Bu da ağzı ve boğazı kurutup kötü koku oluşumuna neden oluyor.

Ağız kokusu için lokmaları çok iyi çiğneyin.

Lokmaları iyi çiğnemek gerek. Az çiğnenen lokmalar da mideyi rahatsız ederek ağız kokusuna neden olur.

Sigara ve alkolden uzak durun. 

Sigara ve alkol tüketiminin azaltılması en önemli önlemlerdendir. Sigara ve alkol içlerinde yer alan maddeler nedeniyle ağız kokusunu arttırır ve kalıcı hale getirir. Bunun geçmesi için de sigara ve alkolden uzak durmak gerekir.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.